سرویس تجسمى هنرآنلاین: ٢٣ تیر تولد لیلى گلستان است و هنرآنلاین افتخار داشت او شمع ٧١ سالگی‌اش را اینجا، فوت کند؛ بانوى تجسمى و ترجمه کشورمان با رویى گشاده، مهربان، پرانرژى، صریح و امیدوار، بسیار امیدوار، میهمان هنرآنلاین و خوانندگان نازنینمان شد؛

راستش سورپرایز هم شد چون نمی‌دانست قرار است برایش شادباش تولد رسانه‌ای بگیریم؛ آمده بود درباره بیست و سومین صد اثر صد هنرمند که ... آغاز خواهد شد گپ بزنیم؛ البته دراین‌باره هم حرف زدیم اما درباره خیلى چیزهاى دیگرى هم گفتگوی‌مان سرک کشید که شاید کمتر از بانو لیلى گلستان شنیده باشید.

جنس این گفته‌ها چنان بود که گاه اشک به چشمشان آورد، گاهى بغض کرد اما بسیار بیشتر خندید و از ته دل می‌خندید؛ انگار در یک دور تند زندگی‌اش را مرور کرده باشد... نکته پایانى اینکه معمولاً در خبر استفاده از آقا و خانم رایج نیست اما ایشان چنان به " خانم گلستان" شهرت دارند که هر از گاهى در متن بدین عنوان خطاب شده‌اند زیرا اغراق نیست که برخى او را " خانم گلستان" می‌شناسند و نه لیلى گلستان... لطفاً یکى از خواندنی‌ترین مصاحبه‌های لیلى گلستان را درباره خودش بخوانید:

با پیرى دوست نیستم

لیلی گلستان لحظاتى پس از فوت کردن شمع تولد ٧١ سالگی‌اش گفت: " خیلی با پیری دوست نیستم و میانه خوبی ندارم، به نظر من هر شخصی در هر دوره‌ای از زندگی یک سری خصوصیات اخلاقی دارد و وقتی به این سن می‌رسد، اندکی ملایم‌تر می‌شود و این برای من خوب است. وقتی به عقب برمی‌گردم، فکر می‌کنم که همه این ٧٠ سالی که زندگی کرده‌ام خوب بوده است.

ای‌کاش برایم وجود ندارد

وقتی به عقب برمی‌گردم و نگاه می‌کنم، چیزی به عنوان "ای‌کاش" برایم وجود ندارد. چرا که توقع زیادی از روزگار نداشتم و هرگز از خداوند طلبکار نبودم. ما به نوعی تربیت شدیم که از بچگی زیاده‌خواه نبودیم و این در خانواده ما مرسوم بود. به خوبی یادم می‌آید زمانی که تازه‌کار ترجمه را شروع کرده بودم، پدرم قصد سفر به کشور دیگری را داشت و زمانی که از من پرسید چه چیز می‌خواهی تا به عنوان سوغات برایت بیاورم، به او گفتم "یک خودنویس زیبا " و او در جوابم گفت:" اگر بخواهی خوب کار کنی با همین خودکار بیک هم می‌توانی."

ما در فضایی رشد کردیم که همیشه فرهنگ و هنر برایمان در اولویت بوده است، نگاهمان به همه چیز متفاوت بوده و هست. بنابراین فکر می‌کنم اگر شما بخواهید کاری را انجام دهید، مطمئناً می‌شود. تنها باید راهش را درست انتخاب و سخت‌کوشی کرد. به نظر من تنها چیزی را که نمی‌توان برای آن چاره اندیشید مرگ و بیماری است.

همه فرزندان لیلى گلستان و این سه نفر

خانم گلستان ٥٠ فرزند دارد: ٤٠ و چند کتاب، گالرى گلستان ٢٧ ساله، رویداد ٢٣ ساله صد اثر صد هنرمند و سه فرزند: محمود، صنم و مانى حقیقى که خود خانم گلستان این سه نفر آخرى را از همه مهم‌تر می‌داند: "از همه مهم‌تر این است که سه فرزند خوب دارم و تلاشی که در این زندگی کردم، ثمره خوبی به همراه داشته است، خدا را شکر می‌کنم که سه فرزند بسیار خوب دارم و این از هر کار دیگرى که کرده‌ام مهم‌تر است."

او سپس درباره رویداد صد اثر صد هنرمند گفت: "جمعه دوم مرداد ماه ٢٣ ساله مى شود و این بار از منظر کیفیت بسیار فوق‌العاده شده است، براى دستیابى به این مهم خیلى خیلى سخت گیرى کردیم و فقط ١٦٠ هنرمند و ١٧٨ اثر را روى دیوار خواهیم برد که البته براى فضاى نمایشگاهى گالرى ما همین میزان خیلى زیاد است."

خانم گلستان درباره این فرزندش که قدیمى‌ترین رویداد تجسمى ایران محسوب مى‌شود گفتنى‌هاى بیشترى هم داشت که بماند براى هفته بعد.

کادوى خاص تولد

خانم گلستان دوست دارد در روز تولدش توافق هسته‌ای به ثمر برسد و اتفاقاً بسیار دوست دارد کادوى روز تولدش شادمانى مردم و وطنش باشد:" اگر در روز تولدم توافق ایران و ٥+١ انجام پذیرد و لغو تحریم‌ها قطعى شود، بسیار خوشحال می‌شوم، اگر چنین اتفاقی بیفتد، بسیار خوشحال‌تر از اینی که هستم خواهم بود. واقعاً زحماتی که مذاکره‌کنندگان ایرانی کشیدند بسیار بیشتر از آن چیزی است که دیده می‌شود و امیدوارم اتفاقى که مردم مشتاقانه چشم‌به‌راه تحققش هستند ٢٣ تیر رخ دهد."

غیر از یک سال، همیشه روز تولد جشن گرفته‌ام / امسال دو جشن!

خانم گلستان با اشاره به اینکه تولد گرفتن را بسیار دوست دارد گفت: "در تمام این ٧٠ سالی که از عمرم می‌گذرد، هر سال تولد گرفته‌ام. فقط یک سال تولد نگرفتم آن هم سالی بود که کاوه فوت کرد. کاوه ١٧ تیرماه متولد شده و من ٢٣ تیرماه، برای این‌که بتوانیم تولدمان را در یک روز بگیریم، ٢٠ تیر هر سال این اتفاق رخ می‌داد و سالی که کاوه فوت کرد، تنها سالی بود که من تولد نگرفتم. بعد از آن به اصرار مادرم هر سال تولدم را در همان٢٣ تیرماه برگزار کردم و این تا امروز ادامه یافته است."

تفاوت زن و مرد؟

من هیچ‌وقت تفاوتی میان زن و مرد حس نکردم، چرا که فضای زندگی من همیشه به‌گونه‌ای بوده است که تفاوتی میان این دو حس نشود. به نظر من هر شخصی اگر بخواهد و اراده کند، می‌تواند آن کار را انجام دهد و این ربطی به زن یا مرد بودن ندارد.