سرویس تجسمی هنرآنلاین : این ساختمان‌ها در حومه شهر رم و در یکی از فقیر‌ترین محله‌های مجاور پایتخت ایتالیا واقع شده‌اند.

آن‌ها به درخواست مقامات محلی به رم رفته‌اند تا با هنرشان، جانی تازه به محله داده و به جذب گردشگر کمک کنند. جریکو یکی از این هنرمندان است و می‌گوید که مشتاق است تا دیوارهای محله را درخشان کند. طرح‌هایی که او برای این دیوار‌ها انتخاب کرده، الهام گرفته از نقاشی میکل آنژ در کلیسای سیستین است. او می‌گوید: "می‌خواستم در اینجا برای مردم چیزی بسیار آرام‌تر و صلح آمیز‌تر از نقاشی‌های قبلی‌ام بکشم. بنابراین طرحی الهام گرفته از اثر مشهور می‌کل آنژ انتخاب کردم. البته با تفسیری طبیعی‌تر."

با وجود آنکه تاریخ هنر نقاشی دیواری به رم باستان باز می‌گردد، رم مدرن، دیر‌تر از دیگر پایتخت‌های اروپایی همچون برلین، لندن و پاریس از این هنر استفاده کرده است.

جسیکا استوارت، نویسنده کتاب داستانهای هنر خیابانی در رم می‌گوید: "اگر شما به تاریخ هنر فکر کنید به یاد شهر پمپئی می‌افتید و سپس به یاد نقاشی‌های دیواری این شهر. کلمه "گرافیتی" از "گرافیتو" که یک کلمه ایتالیایی است می‌آید. نقاشی‌های دیواری قدیمی و نوشته‌های زیادی در سرتاسر این شهر وجود دارد و در دوره رنسانس دیوار تمام ساختمان‌ها از بیرون نقاشی شده بودند. سپس آن‌ها فراموش شدند. بنابراین من فکر می‌کنم اگرچه شهر رم اکنون به دنبال استفاده از آن است اما در این زمینه یک پیوند بسیار قوی با گذشته وجود دارد."

نتیجه اجرای این طرح بسیار جالب بود. هم گردشگران و هم مردم محلی برای دیدن این نقاشی‌ها آمده‌اند. اکنون دیوار‌ها در این محله فراموش شده، دوباره رنگارنگ شده‌اند.

کلودیو ارکولی، از ساکنان محله می‌گوید: "مردم زیادی برای بازدید از این منطقه می‌آیند. آن‌ها این طرح‌ها را دوست دارند. این نقاشی‌ها آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در سالهای گذشته هرگز چنین چیزی اتفاق نیفتاده بود و هیچکس نمی‌خواست از اینجا دیدن کند. اکنون مردم دوباره زنده شده‌اند."

یکی از گردشگران هم می‌گوید: "هنر خیابانی مثل یک نمایشگاه در فضای باز است و این فرصت را به همه می‌دهد تا زیبایی‌ها را بشناسند و با ارزش آثار هنری آشنا شوند، حتی به مردمی که عادت ندارند به موزه‌ها و گالری‌های هنری بروند و یا افرادی که در جستجوی هنر نیستند."

با این حال، همه اجازه ندارند که ایده‌های خلاقانه‌شان را بر در و دیوار پیاده کنند. بجز در موارد ویژه‌ای که سفارش داده باشند، ترسیم نقاشی‌های دیواری در مکانهای عمومی در ایتالیا عملی غیرقانونی است و فردی که چنین کاری را بدون مجوز انجام دهد، مجازات می‌شود.

منبع: یورونیوز

انتهای پیام/