سرویس تجسمی هنرآنلاین: داوود خسروی 51 ساله که اینک 25 سال از مهاجرتش به کانادا می‌گذرد، در بازگشتی به حرفه پدری خویش دست به‌کار ساخت آثار حجمی چوبی شده که به‌سرعت توجه هنردوستان و کارشناسان را به‌خود جلب کرده است.

به‌نوشته پایگاه خبری میلتون ریپورتر، آنچنان که خود خسروی می‌گوید: پدرم درودگر بود و تمام کودکی من به بازی و سرگرمی با چوب و ادوات نجاری گذشته است. از مدت‌ها پیش از مهاجرتم، گاهی خود را در ساعات بی‌کاری با چوب سرگرم می‌کردم اما این کار با شروع روند جابه‌جایی من قطع شد. در کانادا با همسر اوکراینی‌ام آشنا شدم و از آنجا که او هم مثل من مهاجر بود، به‌سرعت آموختیم که جای خالی کمبودهای ناشی از دوری‌مان از وطن را با هنر پر کنیم.

این مسئله سبب‌ساز اتفاقی شد که توجه خانم اولسوفکا را به‌خود جلب کرد: آنها هر دو از قطعات چوب برای پر کردن وقت‌شان استفاده می‌کردند و با آن‌ها به کار و بازی می‌پرداختند. با جلب توجه این زوج هنرمند به چنین نکته‌ای باقی راه دیگر آسان بود. مقدمات فراهم شد و هرکدام با استفاده از اوقات بیکاری خود آنچنان که دوست داشت به کار روی سازه‌های چوبی کوچک و بزرگ می‌پرداخت.

نتیجه آنچنان‌که نمایشگاه‌گردان و کارشناس موزه هولسیم میلتون می‌گوید: "... حیرت‌انگیز بود. خانم اولسوفکا به یک جور کولاژ خاص و رنگ‌بندی حیرت‌آور در سازه‌های چوبی و تابلوهای بزرگ و کوچک خود رسیده بود و آقای خسروی هم حجم‌های نرم و غریبی ساخته بود که فقط می‌شد به آنها همان عنوان "کوزه‌گری با چوب" داد. گذشته از اینها نقوشی در روی کارهای آقای خسروی دیده می‌شود که برای مخاطب غربی بسیار تازه و جذاب‌اند."

اینها همان نقش‌هایی است که خسروی از قالی‌ها و گلیم‌های ایرانی با خود به کانادا برده است. نمایشگاه هنری چوبی این زوج مهاجر تا روز 26 بهمن‌ماه جاری در گالری هولسیم واقع در "مرکز هنری شهر میلتون" ایالت اونتاریو کانادا ادامه خواهد داشت.