سرویس تجسمی هنرآنلاین: عصر روز جمعه در حالی آثار آیدین آغداشلو بر روی دیوار گالری اثر به نمایش گذاشته شد که جمع کثیری از هنرمندان و هنردوستان از نقاط دور و نزدیک و در عصر سرد پاییزی ساعت‌ها برای بازدید از این نمایشگاه در صفی طولانی به انتظار ایستادند. به همین بهانه با تنی چند از مشتاقان این نمایشگاه که در صف‌های طولانی حتی ساعت‌ها ایستادن تا از این نمایشگاه دیدن کنند گفت‌و گویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

نظرات صادقی، گنجی و ضیایی از استقبال مردم

على اکبر صادقى، نقاش پیشکسوت هم از هجوم جمعیت براى تماشاى آثار آغداشلو به وجد آمده بود گفت: آیدین دوست دوره کودکى من است، او هنرمند درجه یکى است و چنین ستایشى از او حقش است.

پریوش گنجى، نقاش پیشکسوت که بسیار خوشحال به نظر مى‌رسید گفت: تا به حال فکر مى‌کردم مردم فقط براى پنیر و نان صف مى‌ایستند، حالا مى‌بینم لازم باشد براى دیدن نقاشى هم صف مى‌ایستند.

دکتر محمد باقر ضیایى، مدرس هنر که براى دومین بار جلوى در گالرى اثر حاضر شده بود، جاى پارک براى اتومبیلش پیدا نمى‌کرد؛ او به با انبوه جمعیت اشاره کرد و گفت: یک ساعت قبل هم آمدم نمایشگاه را ببینم، همین ازدحام بود و رفتم؛ الان شلوغ‌تر هم شده است.

استقبال از نمایشگاه آغداشلو رویداد بی‌سابقه‌ای بود

عنایت‌الله نظری نوری نقاش پیشکسوت نیز درباره نمایشگاه آغداشلو گفت: امروز مردم برای دیدار با استادی آمده‌اند که همواره بر هنر معاصر کشور تأثیرگذار بود و این استقبال در نوع خود رویدادی بی‌سابقه است.

این هنرمند پیشکسوت که همواره در جامعه هنری حضوری فعال دارد در مراسم افتتاحیه نمایشگاه آیدین آغداشلو گفت: همه انسان‌ها استعداد دارند اما استمرار ندارند و این تفاوت افراد برجسته‌ای مانند آغداشلوست که باعث می‌شود امروز چنین جمعیتی برای حضور در نمایشگاه به اینجا بیایند.

او در این باره ادامه داد: واقعیت این است که امروز مردم برای دیدن آثار استاد آغداشلو به گالری اثر نیامده‌اند بلکه برای دیدار با استادی جمع شده‌اند که بر مردم تأثیر گذاشته است. هنرمندی بین‌المللی که در ابعاد مختلف هنر توانایی‌هایش را در معرض تماشا قرار داده است. هنرمندی که همه دنیا او را می‌شناسند و تأثیر عمیقی بر هنر معاصر کشور گذاشته است.

نظری نوری که علاوه بر خلق آثار نقاشی خط و آبرنگ، ‌به عنوان کارشناس هنری، مقالات و سخنرانی‌های متعددی را تحریر کرده‌ است، درباره ویژگی‌های خاص آغداشلو اظهار داشت: آغداشلو آدم توانایی است و هنرمندان بسیاری تربیت کرده و نگاه و شیوه خاصی در کارهایش دارد. کسی که نه از آثار هنرمندی تکرار کرده و نه از کسی به ارث برده بلکه همواره از آغداشلو به دیگران رسیده است و به نظر من اتفاق بسیار خوبی است.

او با ابراز خوشحالی از استقبال گسترده مردم از نمایشگاه انفرادی استاد آغداشلو گفت:به مردم ایران تبریک می‌گویم که آنقدر به هنرمندان برجسته کشور علاقه‌مند هستند و در این روزهای پرمشغله خود را به این نمایشگاه رسانده‌اند.

آثار آغداشلو سراسر نوآوری و خلاقیت است

یکی از این مشتاقان؛ چهره ماندگار هنرهای تجسمی و قدیمی‌ترین دوست آیدین آغداشلو علی اکبر اسماعیلی بود که معتقد است که مردم به دنبال تماشای آثار هنری خاص هستند و این ویژگی اصلی آثار آغداشلوست.

علی اکبر اسماعیلی، هنرمند نقاش که سابقه دوستی‌اش با آیدین آغداشلو به دوران کودکی باز می‌گردد، درباره نمایشگاه نقاشی آغداشلو گفت: از کودکی همسایه دیوار به دیوار آیدین بودم. از همان دوران با هم نقاشی می‌کشیدیم. گاهی من آیدین را برای کشیدن نقاشی صدا می‌کردم و گاهی او و این دوستی تا امروز ادامه یافته است.

او که در سال 1338 سبک ویژه‌ای را در هنر ویترای یا شیشه بند منقوش با حال و هوای سبک ایرانی ابداع کرد؛ درباره آثار آغداشلو تصریح کرد: آثاری که در این نمایشگاه در معرض تماشای عموم قرار گرفته است مثل هیمشه بی‌نظیر است. با این حال چند اثر جدید و متفاوت‌تری هم دیدم که در نوع خود جالب توجه است.

اسماعیلی در این‌باره ادامه داد: آثاری مثل آثار آیدین آنقدر خاص است که هیچ جای حرف و نقدی باقی نمی‌گذارد و اگر امروز این صف طولانی در بیرون از گالری را می‌بینیم که مردم برای تماشای این آثار به انتظار ایستاده‌اند همه و همه به این دلیل است که مردم به دنبال کار خاص و با خلاقیت بالا هستند. مهم نیست سبک کار چه باشد آنچه اهمیت دارد فکری است که پشت کار است. مردم آثار نو می‌خواهند اگر در افتتاحیه نمایشگاه‌ها استقبال ضعیف است به این دلیل است که آنقدر این کارها معمولی و تکراری است که دیگر رقبتی وجود ندارد.

این هنرمند پیشکسوت که خود به عنوان هنرمندی خلاق و پرکار شناخته می‌شود، سخت‌کوشی را از ویژگی‌های خاص آغداشلو دانست و اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های خاص آغداشلو این است که هیچ‌گاه لحظه‌ای از عمرش را هدر نداده است و مدام کار می‌کند؛ یا نقاشی می‌کشد یا می‌نویسد. نباید فراموش کنیم که هنرمندی در سطح بین‌المللی مال خودش نیست بلکه به همه تعلق دارد و آغداشلو هنرمندی است که لحظه لحظه عمرش برای این مملکت کار کرده است و این برای همه‌مان افتخار است.

وی ادامه دارد: مهم‌ترین ویژگی خاص آیدین آغداشلو تخصص بالا و دانشی است که نسبت به هنر در داخل و خارج از کشور دارد و به شخصه هیچ هنرمند ایرانی را به اندازه آغداشول قبول ندارم.

جوانان از نمایشگاه استاد می‌گویند

شقایق شجائیان، نقاش جوانی که به گفته خود معمولا از آثار هنرمندان مطرح کشور دیدن می‌کند در حالی که برای ورود به گالری در صف به انتظار ایستاده بود، گفت: معمولا از آثار هنرمندان مطرح بازدید می‌کنم. وقتی متوجه شدم که استاد آغداشلو پس از 40 سال مجموعه‌ای از آثارش را در گالری اثر به نمایش گذاشته است تصمیم گرفتم سری به این نمایشگاه بزنم اما به هیچ وجه انتظار نداشتم با چنین استقبالی روبرو شوم. با این که در ساعات پایانی فعالیت امروز گالری هستیم اما همچنان به تعداد بازدیدکنندگان افزوده می‌شود و این جای خوشحالی دارد.

نادر بیات یکی از نقاشانی است که بیشتر به سبک رئال نقاشی می‌کند و تاکنون 4 نمایشگاه گروهی و یک نمایشگاه انفرادی داشته است. با او در حالی مشغول به گفتگو می‌شویم که بیش از 40 دقیقه از حضورش در صف می‌گذرد. بیات در این باره اظهار داشت: 40 دقیقه است که منتظرم نوبتم شود تا از آثار بازدید کنم اما تصور نمی‌کنم تا نیم ساعت دیگر هم امکان حضور در گالری را پیدا کنم. او که به عمد در ساعات پایانی فعالیت گالری حضور پیدا کرده است ادامه داد: امروز تصمیم گرفتم ساعات پایانی به این گالری بیایم تا از خلوتی نمایشگاه استفاده کنم و فرصتی برای گفتگو با استاد پیدا کنم در حالی که ظاهرا سخت در اشتباه بودم و با این جمعیت بعید می‌دانم حتی بتوانم استاد را از نزدیک ببینم. این هنرمند همچنین گفت: هیچ‌گاه فرصتی برایم فراهم نشد تا شاگردی استاد را بکنم اما همیشه آثار و گفته‌های و نوشته‌هایشان را دنبال می‌کنم و امروز هم بی‌صبرانه منتظرم که آثار جدید استاد را ببینم. بیات درباره آثار جدید آغداشلو اظهار داشت: تصور می‌کنم بعد از این همه سال و با توجه به روحیه استاد، شاهد تفاوت‌هایی در آثار جدید استاد نسبت به آثار قدیمی‌ترشان باشیم.

فرنوش رزاقی دیگر بازدیدکننده‌ای است که به تازگی به دنیای نقاشی وارد شده است. او در این باره گفت: پیش از این در زمینه طراحی لباس فعالیت کرده‌ام اما اکنون مدت کوتاهی است نقاشی می‌کشم. وقتی متوجه برگزاری این نمایشگاه شدم تصمیم گرفتم هر طور شده خودم را به بازدید از نمایشگاه برسانم اما انتظار چنین جمعیتی را نداشتم. رزاقی در این‌باره ادامه داد: خیلی‌ها با دیدن این جمعیت تصمیم گرفتند یک ساعت دیگر دوباره به گالری مراجعه کنند به این امید که خلوت‌تر شده باشد اما بعید می‌دانم تا زمانی که گالری باز باشد جمعیت کم شود.

به سراغ سیامک جمشیدی‌زاده دیگر هنرمند نقاش می‌رویم که نه در صف انتظار بلکه مقابل گالری ایستاده و جمعیت را تماشا می‌کند. او در این باره گفت: به طور حتم برای اولین بار است که چنین جمعیتی در کشور برای بازدید از آثار نقاشی جمع شده‌اند. ما همیشه عادت کرده‌ایم که این صف‌ها و چنین ازدحامی را در صف‌های خرید گوشت و مرغ یا نهایت در مقابل سینماها ببینیم اما در حوزه تجسمی این استقبال بی‌نظیر است. جمشیدی‌زاده که بیش از 20 سال است در حوزه نقاشی فعال است اظهار داشت: همیشه دغدغه استقبال ضعیف مردم از نمایشگاه‌های هنری را داشتم، حتی موضوع آخرین نمایشگاهم هم حضور کمرنگ مردم در گالری‌ها بود. در آن نمایشگاه برایم مهم بود که مخاطبان غیرهنرمند از نمایشگاهم دیدن کنند به همین دلیل حتی از تک تک کسبه محله زندگی‌ام هم دعوت کردم اما هیچ کدام در روز افتتاحیه حضور نیافتند. وی ادامه داد: حضور کمرنگ مردم در گالری‌ها زیاد ربطی به آثار هنرمندان ندارد بلکه بیشتر به فرهنگ مردم در گالری گردی مرتبط است. با این حال جای خوشحالی دارد که مردم از نمایشگاه آیدین آغداشلو چنین استقبالی کردند. واقعیت این است که امروز از حضور این جمعیت حیرت زده شده‌ام و این نشان از جایگاه متفاوت این هنرمند در جامعه دارد.

بازدید از نمایشگاه آیدین آغداشلو تنها به شهروندان تهرانی محدود نمی‌شد. برخی از اهالی شهرهای مختلف هم مسافت‌های طولانی را برای بازدید از این نمایشگاه طی کرده‌اند. ترلان کیانی نقاش جوان شیرازی است که خود را به تهران رسانده است، او در این باره گفت: به محض اینکه خبر برگزاری نمایشگاه آغداشلو را در رسانه‌ها خواندم خودم از شیراز عازم تهران شدم تا امشب و در روز تولد استاد از نزدیک هم آثارشان را تماشا کنم و هم برای عرض تبریک به دیدن‌شان بیایم. او که از این اتفاق بسیار هیجان زده بود اظهار داشت:آثار نمایشگاه خیلی بی‌نظیر است از طرفی حضور در این نمایشگاه و دیدار با ستاره هنرهای تجسمی برایم سعادت بزرگی بود.

آیدین آغداشلو نمایشگاهی از دوره‌های مختلف فعالیت هنری‌اش را جمعه، 23 آبان ماه به مناسبت تولد 74 سالگی‌اش در گالری اثر به نمایش گذاشته است. علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند تا 3 آذر برای بازدید به این نمایشگاه مراجعه کنند.

گزارش تصویری مرتبط پایان پیام/ مریم تهوری