به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، هادی مظفری، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان با اعلام این خبر، گفت: این جشنواره با هدف تشویق هنرمندان به طراحی ساعت آفتابی با رویکرد آفرینش هنری، همراه با عملکرد مناسب برای فضاهای شهری، آشنایی مردم ونسل جوان با زمان سنجی خورشیدی و زنده نمودن جذابیت‌های تاریخی، به کار گیری ساعت‌های آفتابی به عنوان یک اثر هنری در فضای شهری و ایجاد زمینه آشنایی شهروندان با جنبه‌های علمی ساعت آفتابی و توجه به اهمیت زمان در زندگی برگزار می‌شود.

او در مورد شاخص‌های ارزیابی آثار، گفت: طرح ساعت آفتابی می‌بایست از نظر علمی، فنی و محاسباتی صحیح و مورد تایید بوده و به فاکتور‌های انسانی (ارگونومی)، اصول هنری و زیبایی‌شناسی در طراحی اثر و دارا بودن شرایط نصب و بهره برداری در فضای شهری، کیفیت طراحی از حیث زیبایی‌شناسی و فرم و اجرای نهایی اثر تو توجه به نوآوری و اصالت طرح و ایده در خلق اثر توجه داشته باشد.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان با بیان اینکه دکتر عباس افتخاری، دبیر، محمد عسکری، مدیر اجرایی و نیما مجدآرا، کار‌شناس عملی این جشنواره است، افزود: دکتر محسن سلیمانی، دکترمحمدرضا نوروزی، دکتر عباس افتخاری، دکتر محمد باقری، مهندس رضا لاهیجی، علیرضا فاضلی، منصور آذری، محمد عسکری، نیما مجد آرا، حمید واشقانی فراهانی، معصومه میرحسینی شورای سیاست گزاری جشنواره را تشکیل داده و هیات انتخاب آثار نیز متشکل از معصومه میرحسینی، دکتر محمدرضا نوروزی، مهندس رضا لاهیجی، کامبیز صبری، منصور آذری است.

به گفته مظفری، سیمین اکرامی، ملک دادیار گروسیان، محمدرضا ذبیح الله‌زاده، دکترعباس اکبری و رضا قره باغی نیز هیات داوران جشنواره را تشکیلی می‌دهند.

او درمورد نحوه و مهلت ثبت نام شرکت کنندگان در این جشنواره گفت: تمامی هنرمندان داوطلب شرکت در جشنواره می‌توانند فرم ثبت نام را از سایت www. zibasazi. ir دریافت و تکمیل کرده و به همراه تصاویر آثار پیشنهادی خود بر روی CD، باکیفیت ۳۰۰ DPI و فرمت JPG از تاریخ ۱۲ تا ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۳ به دبیرخانه مراجعه و ثبت نام کنند.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با تاکید براینکه هر هنرمند می‌تواند حداکثر ۳ اثر به دبیرخانه ارائه کند که با نظر شورای انتخاب آثار، به نمایشگاه راه خواهد یافت، افزود: بدیهی است پس از تاریخ ذکر شده، ثبت نام انجام نخواهد شد و آثار ارائه شده باید در ابعاد حداقل ۳۰ سانتی‌متر و ابعاد بالای ۲ متر با اشل یک پنجم ارایه شوند.

او در مورد نحوه انتخاب آثار گفت: انتخاب تمامی آثار دریافت شده، توسط شورای انتخاب آثار جشنواره، در تاریخ ۱۶ و ۱۷ مهرماه انجام و اعلام نتایج طرح‌های انتخاب شده برای ارایه ماکت ۱۹ مهرماه از طریق سایت سازمان اعلام می‌شود.

به گفته مظفری، هنرمندانی که آثارشان انتخاب شده است باید آثار خود را در تاریخ‌های ۱۲و۱۳ آبان ماه به دبیرخانه تحویل داده و آثار ارایه‌ شده باید از کیفیت اجرایی مطلوب برخوردار باشند. شورای انتخاب آثار، پیش از نمایشگاه، کیفیت آثار ارایه شده را مجدداً مورد ارزیابی قرار خواهد داد. بدیهی است، آثاری که از اجرای مطلوبی برخوردار نباشند، از ورود به نمایشگاه باز خواهند ماند.

او با تاکید بر اینکه آثار ساخته شده باید شرایط نمایش در فضای باز را داشته باشند، ادامه داد: به تمامی هنرمندانی که آثارشان به نمایشگاه راه یابد، کمک هزینه ساخت ماکت به مبلغ ۴ میلیون ریال معادل ۴۰۰ هزار تومان و گواهی شرکت در جشنواره تعلق می‌گیرد.

او در مورد نفرات برگزیده جشنواره ساعت‌های آفتابی، گفت: تمامی آثار راه یافته به نمایشگاه توسط هیات داوران بررسی شده و به صاحبان پنج اثر برگزیده لوح تقدیر به همراه ۴۰ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می‌شود.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران از برگزاری دو نشست تخصصی جنبی در شهریور ماه مرتبط با این جشنواره خبر داد و گفت: به منظور آشنایی بیشتر هنرمندان شرکت کننده با ساعت‌های آفتابی، دو نشست علمی _ آموزشی در روزهای چهارشنبه ۱۲ و چهارشنبه ۱۹ شهریور از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در محل دبیرخانه برگزار خواهد شد.

مظفری با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم طرح‌های بر‌تر و منحصر به فرد بعد از اتمام جشنواره در سطح شهر اکران شود، ادامه داد: علاقه مندان آثار خود را برای شرکت در این جشنواره به دبیرخانه جشنواره واقع در تهران، میدان هروی، خیابان وفامنش، انتهای کوچه جمالی شرقی، پلاک ۱۲، نگارخانه برگ (عمارت الدوله) ارسال کنند.

انتهای پیام/