به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، در همایش "بهشت ایرانی بر صحنه تار و پود" که طی چهار روز برگزار می‌شود جنبه‌های هنری فرش ایرانی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

در همایش "بهشت ایرانی بر صحنه تار و پود" که با تلاش "رضی میری" از طراحان بنام حوزه فرش دستباف ایرانی ترتیب داده شده، اساتید و پژوهشگران ایرانی و خارجی به بازخوانی نقش فرش در هنر ایران خواهند پرداخت.

این همایش روزهای 4، 6، 7 و 8 شهریور در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. علاوه بر این همایش، نمایشگاه فرش، عکس و نقاشی نیز از سوم تا هشتم شهریور در گالری‌های خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود و فیلم‌های مستند ایرانی و خارجی با موضوع فرش به نمایش درمی‌آیند.

بر اساس برنامه اعلام شده، این همایش سه‌شنبه 4 شهریور ساعت 17 با سخنرانی "رضی میری" در تالار استاد شهناز افتتاح می‌شود و در ادامه "سیروس پرهام" درباره "سیر تحول چند هزار ساله یک نگاره" و "جیم فورد" درباره "پیدایش فرش ایرانی" صحبت می‌کنند. سپس فیلم "فرش پرنده" اثر دکتر "گریلو" از پرتغال به نمایش در می‌آید.

برنامه پنجشنبه 6 شهریور این همایش ساعت 15 با سخنرانی "مهدی کشاورز افشار" درباره "فرش در میانه هنر بودن و هنر نبودن" آغاز می‌شود و در ادامه "علی سلیمانیه" درباره "تاثیر فرش در کیفیت زندگی" صحبت می‌کند. در ادامه فیلم "درخت سخنگو" اثر "علیرضا قاسم‌خان" به نمایش در می‌آید و سپس این کارگردان سخنرانی خود را با موضوع "خیال و افسانه در فرش ایرانی" ارائه می‌دهد.

جمعه 7 شهریور از ساعت 16 ابتدا "سیاوش آزادی" درباره "کشف 4 نوع کتیبه‌های مختلف در فرش‌های محتشم" صحبت می‌کند و سپس "تورج ژوله" سخنرانی خود را با محور "ناگفته‌هایی از قالی‌های شیخ صفی" ارائه می‌دهد. در ادامه فیلم "گره" ساخته "رامین حیدری فاروقی" روی پرده می‌رود و سپس این کارگردان درباره "حافظه جمعی و زیبایی شناسی فرش ایرانی" سخنرانی می‌کند.

در آخرین روز همایش "بهشت ایرانی بر صحنه تار و پود" نیز شنبه 8 شهریور از ساعت 16 ابتدا "رضی میری" درباره "کارگردان‌های هنری فرش دستباف ایرانی" سخن می‌گوید و سپس میزگردی با موضوع "فرش ایرانی؛ دیروز، امروز، فردا" برگزار می‌شود و این همایش با برگزاری مراسم اختتامیه به پایان می‌رسد.

انتهای پیام/