به گزارش خبرنگار تجسمی هنرآنلاین؛ ورد پرس فوتو یک بنیاد مستقل و غیرانتفاعی مستقر در آمستردام است که در سال ۱۹۵۵ بنیان نهاده شده و بیشتر به خاطر برگزاری معتبرترین و بزرگ‌ترین مسابقه سالانه عکس خبری در جهان شناخته می‌شود؛ در این دوره تعداد ۵۷۵۴ عکاس از ۱۳۲ کشور جهان با ۹۸ هزار و ۶۷۱ عکس در ۹ گرایش مختلف در قالب تک عکس و مجموعه عکس شرکت کرده بودند. هیات داوران امسال که گروهی متشکل از ۱۹ کشور جهان بود ۵۳ عکاس از ۲۵ کشور جهان را در بخش‌های موضوعی نه‌گانه شایسته دریافت جایزه دانست. جلسات داوری امسال طی چندین مرحله در فاصله زمانی ۱۲ تا ۲۴ بهمن‌ماه ۹۲ در مقر اصلی بنیاد ورلدپرس فتو در آمستردام هلند برگزار شد.

در سال های اخیر همواره عکاسان ایرانی همواره جز برگزیدگان این جایزه بوده اند. امیر پورمند، عکاس خبرگزاری ایسنا، با تک عکسی مربوط به مراسم اعدام دو جوان زورگیر که سال گذشته در تهران اقدام به سرقت و ضرب و جرح یک مرد کرده بودند موفق به کسب جایزه سوم بخش تک عکس در گرایش موضوعی اخبار عمومی یا Genral News شد.

این دو زورگیر ۲۰ و ۲۳ ساله، که توسط دادگاه به اعدام در ملاعام محکوم شده بودند، سحرگاه یکم بهمن‌ماه ۹۱ در تهران به دار مجازات آویخته شدند. این عکس امیر پورمند به طور مشترک از سوی خبرگزاری‌های ایسنا و آسوشیتدپرس منتشر شده بود. صحنه زورگیری این افراد با قمه توسط یک دوربین مداربسته در محل حادثه ضبط شده بود و فیلم آن در مدت کوتاهی بر روی اینترنت به طور گسترده‌ای دیده شد و بازتاب زیادی یافت و با تلاش پلیس و نیروهای امنیتی عاملان حادثه به سرعت دستگیر شدند.

نیوشا توکلیان، عکاس ایرانی، هم در میان اعضای هیئت داوران امسال به چشم می‌خورد. طبق اعلام بنیاد ورلد پرس فتو نیوشا توکلیان از اعضای هیاتی بوده که داوری و ارزیابی اولیه عکس‌های بخش خبری و مستند (News and Documentary) را برعهده داشته‌اند.

امسال پنجاه و هفتمین دوره جایزه «عکس سال» بنیاد ورلدپرس فتو با رای هیئت داوران نصیب جان اشتان‌مایر، فتوژورنالیست آمریکایی، شد. تک عکس او، که در ساحل جیبوتی عکاسی شده، مهاجران آفریقایی را نشان می‌دهد که سعی دارند در تاریکی شب با تلفن‌های همراه خود سیگنال مکالمه ارزان از کشور سومالی دریافت کنند تا با هزینه کمتر بتوانند از طریق تلفن همراه با خانواده‌هایشان در کشورهای مبدا تماس بگیرند. جیبوتی یکی از مراکز اصلی تردد مهاجران غیرقانونی آفریقایی است که به ویژه از اتیوپی، اریتره و سومالی در جستجوی زندگی بهتر به طور غیرقانونی راهی اروپا یا برخی کشورهای خاورمیانه می‌شوند.

جایزه برنده جایزه اصلی ۱۰ هزار یورو وجه نقد به همراه اهدای یک دوربین DSLR و لنز کیت از سوی شرکت کانن خواهد بود و به هر یک از برندگان جوایز نخست در بخش‌های موضوعی نیز ۱۵۰۰ یورو وجه نقد اهدا خواهد شد. حائزان سایر رتبه‌ها و همچنین برندگان عناوین شایسته تقدیر در بخش‌های مختلف هرکدام تندیس "چشم طلایی" و دیپلم افتخار دریافت خواهند کرد.

گرد‌هم‌آیی برگزیدگان و مراسم اهدای جوایز این دوره ۴ و ۵ اردیبهشت‌ماه ۹۳ در آمستردام برپا خواهد شد و نمایشگاه عکس‌های برگزیده‌ از ۲۹ فروردین‌ماه ۹۳ در همین شهر برای بازدید عموم دایر می‌شود و سپس در بیش از ۱۰۰ شهر در ۴۵ کشور جهان هم به نمایش درخواهد آمد و مطابق رسم هر ساله تمام آثار برتر در کتابی نفیس منتشر خواهند شد.

انتهای پیام/

320