به گزارش هنرآنلاین ؛ این قطعه از پرده خانه کعبه که در قاب شیشه‌ای نفیسی قرار گرفته برای نخستین بار از مخزن کاخ اختصاصی نیاوران خارج و در سرسرای این کاخ در معرض نمایش عموم قرار می گیرد.

این پرده که در ابعاد 65 در65 سانتی متر است در زمان پهلوی دوم به کشور ایران هدیه شده است.

پرده کعبه نخستین بار توسط اسماعیل (ع) برکعبه انداخته شد و در عصر اسلام اولین بار در زمان فتح مکه این کار توسط پیامبر (ص) انجام گرفت.

در دوران حکومت آل سعود، ملک عبدالعزیز، در سال 1346 ه.ق (1925 م) دستور ساخت کارخانه ای مخصوص تولید پرده کعبه را در شهر مکه در محله ام الجواد داد که تاکنون همچنان به کار خود ادامه می دهد.

بافت این پرده حدود هشت ماه با دست و ماشین طول می کشد و در این کارخانه بیش از 200 بافنده ماهر فعالیت می کنند.

جنس پرده از حریر طبیعی و خالص به رنگ مشکی است. ارتفاع آن به 14 متر و طول آن 47 متر است و نواری زربفت بالای پرده از جنس مخمل و به 16 قسمت مربع شکل تقسیم شده که با طرح های اسلامی و آیات قرآن مزین شده و در فواصل معین عبارات "یا حی یا قیوم" "یا رحمن و یا رحیم" و "الحمدلله رب العالمین" با رنگ طلایی و به صورت زربفت بر روی آن نوشته شده است.

به طور تقریبی 700 کیلو گرم حریر 120 کیلو گرم طلا و 25 کیلو گرم نقره در بافت پرده مورد استفاده قرار می گیرد و ملیله کاری آیات قرآن با نخ طلا و نقره توسط هنرمندان ملیله کار تماماً دستی بافته می شود.

با نزدیک شدن موسم حج و بنابر یک سنت بسیار قدیمی پس از شستشوی کعبه با گلاب ناب ایرانی، پرده جدید در روز نهم ذیحجه (روز عرفه) یک روز قبل از عید قربان در زمانی که تقریباً همه حجاج برای انجام عمل وقوف در عرفات در این سرزمین حضور دارند تعویض می شود و پرده سال قبل به صورت تکه تکه به سران کشورهای اسلامی اهدا می شود.

تعدادی از پرده های اهدایی در موزه امام رضا (ع)، موزه ریاست جمهوری، مجموعه سعد آباد، مجموعه نیاوران، کاخ گلستان، موزه ملک و موزه ملی نگهداری می شود .

علاقه مندان جهت بازدید از این اثر ارزشمند می توانند چهارم تا پایان مهرماه همه روزه از ساعت 30/8 تا 30/17 به کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

انتهای پیام/320