کامبیز درمبخش درگفت وگو با خبرنگار تجسمی هنرآنلاین درباره برپایی نمایشگاه و انتشار کتابش در فرانسه گفت: همزمان با برپایی سومین نمایشگاه کاریکاتورهایم در گالری "نیکلاس فلامل" در فرانسه؛ کتاب دنیا خانه من است منتشر و رونمایی شد.

به گفته درمبخش؛ این نمایشگاه با عنوان سینمای کاغذی در فرانسه برپا شد و دراین نمایشگاه 30 کاریکاتور سیاه و سفید او که پیشتر در همشهری داستان منتشر شده بودند، به نمایش گذاشته شدند و این نمایشگاه که همچنان ادامه دارد با فروش خوبی روبرو شد.

وی درباره کتاب "دنیا خانه من است" گفت: این کتاب دربرگیرنده برگزیده کاریکاتورهای من در 35 سال اخیر است و تمام کاریکاتورهای این مجموعه سیاه و سفید هستند.

به گفته این کاریکاتوریست؛ کاریکاتورهای این مجموعه همه مضمونی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارند و تم مشترک تمام آثارانسان، دوستی، انسانیت، تبعیض نژادی،فقر و گرسنگی است.

کتاب دنیا خانه من است از سوی انتشارات لافن که یکی از معتبرترین ناشران فرانسوی است منتشر شده است. این کتاب با قیمت 18 یورو و با تیراژ 18 هزار نسخه در قطع 24 در 18 منتشر شده است.

این کتاب به زبان فرانسه منتشر شده است و دراین کتاب اشعاری از فریدون مشیری، محمد رضا شفیعی کدکنی و مینو مشیری منتشر شده است و ناشر قصد دارد که این کتاب را به سایر زبان ها منتشر کند.

درمبخش درباره چرایی انتشارشعرهای شاعران معاصر ایران در مجموعه کاریکاتورهایش در فرانسه گفت: من هیچ علاقه ای ندارم که متن در کنار کاریکاتور قرار گیرد؛ چرا که معتقدم که کاریکاتور باید خودش رسا و گویا باشد، اما چون ناشر چنین تصمیمی را گرفته کاری از دست من برنمی آمد.

او درباره انتشار کتاب "دنیا خانه من است" درایران گفت: چون من تمام حقوق این کتاب را واگذار کرده ام اگر ناشر ایرانی قصد داشته باشد این کتاب را منتشر کند باید حق انتشار آن را از ناشر فرانسوی خریداری کند.

این دومین کتاب کامبیز درمبخش است که در سطح بین الملی منتشر می شود. نخستین کتاب کاریکاتور کامبیز درمبخش با عنوان "کامبیز" در سال 1985 در میلان منتشر شد و این کتاب در همان سال؛ بهترین کتاب سال ایتالیا شد.

کامبیز درمبخش که تاکنون هفت کتاب کاریکاتور در ایران منشر کرده است بزودی هشتیمن کتاب اش از سوی انتشارات تاش روانه بازار کتاب خواهد شد. این کتاب مجوز نشر گرفته است و به دلیل نوسانات قیمت کاغذ با تاخیر بیش از یک سال منتشر خواهد شد.

کامبیز درم‌بخش هشتم خرداد 1321در شیرا متولد شده است. او از شهرتی جهانی برخوردار است و برندهٔ چندین جایزه بزرگ معتبر جهانی است. تاکنون چندین نمایشگاه مستقل از آثارش در کشورهای مختلف جهان برگزار شده‌است.

کامبیز درمبخش در سال ۱۳۲۱ درشیراز به دنیا آمد و فارغ التحصیل هنرستان هنرهای زیبای تهران است. او از پیشکسوتان هنر کاریکاتور در ایران به‌شمار می‌رود و در کار خود صاحب سبک است.

درمبخش از ۱۵ سالگی همکاری خود را با نشریات ایرانی از جمله توفیق شروع کرد و با دیگر مطبوعات ایرانی و خارجی همچون نیویورک تایمز، اشپیگل، نبل اشپالتر و... کارش را ادامه داد. در مجموع بیش از ۴۷ سال با مطبوعات صاحب نام ایران و جهان همکاری مستمر داشته و مدّتی نیز در دانشکده هنرهای زیبا کاریکاتور تدریس کرده‌است.

این هنرمند بیش از ۳۲ نمایشگاه انفرادی در داخل و خارج از کشور برگزار کرده و در ۳۰ نمایشگاه جمعی داخلی و خارجی حضور داشته‌است.

او برنده جایزه اول از بزرگ‌ترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل، یوگسلاوی و چندین جایزه بین المللی جنبی دیگر بوده و داور مدعو چند نمایشگاه بزرگ بین‌المللی کاریکاتور بوده است.

بسیاری از آثار درم‌بخش به موزه‌های معتبر دنیا راه پیدا کرده از جمله در موزه هنرهای معاصر ، موزه کاریکاتور بازل در سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضد جنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور اسلامبول در ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان.

کتاب‌های متعددی در زمینه تصویرسازی و کاریکاتور تاکنون از او چاپ و منتشر شده‌است. ازجمله: بدون شرح، دفتر خاطرات فرشته‌ها، کامبیز، کتاب‌های مشترک طنزاندیشان امروز ایران، طنزاندیشان امروز ایران در خارج از کشور، میازار موری که دانه‌کش است، المپیک خنده، سمفونی خطوط، اگر داوینچی مرا دیده بود و چند اثر دیگر.

درمبخش فعالیت‌هایی در زمینه تبلیغات (طراحی روی جلد کتاب)٬ تصویرگری کتاب کودک٬ پوستر٬ فیلم کوتاه٬ کارت پستال٬ تقویم و مشابه آن‌ها دارد و از سال ۱۳۸۶ به بعد وارد عرصه انیمیشن‌سازی نیز شده است. او همراه با پسرش رامین در این زمینه فعال است و نتیجه این همکاری، ساخت چندین فیلم انیمیشن کوتاه از جمله مجموعه "دلقک‌ها" است.

انتهای پیام/

32/31