به گزارش هنرآنلاین؛ عنایت الله نظری نوری در این نمایشگاه 25 اثر آبرنگ برگرفته از طبیعت با ابعاد متفاوت بر روی کاغذ کتان عرضه کرده است.

او در تازه ترین آثار خود به دهکده بیدهند در نزدیکی شهرستان نطنز سفر کرده و طبیعت آنجا را به تصویر کشیده است. در پس زمینه بیشتر نقاشی هایش رشته کوه های مرکزی ایران به نام کرکس به چشم می‌خورد که در جنوب غربی شهرستان نطنز واقع است.

نظری نوری در رابطه با طبیعتی که در این آثار بر روی کاغذ ترسیم کرده است گفت: دهکده بیدهند در نزدیکی شهرستان نطنز است، این دهکده از زمان ساسانی به جا مانده است و مردم آن هنوز به شکل سنتی زندگی می‌کنند، خانه هایش با خاک و سنگ ساخته شده است. تابش آفتاب بر روی خاک آنجا احساسی که یک شعر در من بوجود می‌آورد را ایجاد می‌کند.

او در ادامه اضافه کرد: من خاک و آفتاب را دوست دارم. در این دهکده هنوز همه چیزبه صورت قدیم آن باقی مانده است. آفتاب، کوچه ها، پنجره ها و درها همه برای من نوستالژی هستند. زمان کودکی به همراه مادرم به دهکده بیدهند می‌رفتیم صداهایی که در آنجا شنیده می‌شود مانند طنین یک زنگ در گوش من بجا مانده است.

من این روستاها و خانه ها را به تصویر می‌کشم که قدمت آنها را نشان دهم و به مردم بگویم که باید از این مکان ها مراقبت کرد. مردم در دنیا یک کاسه گلی را در موزه نگه داری می‌کنند اما ما این خانه های زیبا که حدود 1000 سال قدمت دارند را ویران می‌کنیم و خانه های با تیرآهن به جای آن می‌سازیم.

"ایران من سلام" از عشق نظری نوری به ایران نشات می‌گیرد، او در مورد انتخاب این عنوان برای آثارش گفت: من فکر می‌کنم ایران سرزمین مهربانی است، سرزمین شعر، ادبیات، حافظ، سعدی، مولانا و شمس است. من به این سرزمین تعلق دارم، اجدادم درایران زندگی کردند، جنگیدند و مرده اند به همین دلیل یک شعر ساخته ام با عنوان "ایران من سلام" که هم تعلق خاطرم را به ایران نشان می‌دهد و هم عنوان مجموعه نقاشی های تازه ام محسوب می‌شود.

شاید این هنرمند پیشکسوت را بیشتر با آثار نقاشی خط بشناسیم اما قبل از آثار کالیگرافی، او کار با آبرنگ را آغاز کرده است ، وی در این رابطه گفت: من معتقدم نقاشی آبرنگ بدلیل رئال بودنش یک رسانه خوبی است. فکر می‌کنم هنرهای تجسمی‌در حقیقت یک حال و احوال برای افراد محسوب می‌شود. من هم نقاشی خط و هم آبرنگ کار می‌کنم. شاخه های هنر از هم دور نیستند در واقع هنرهای تجسمی‌همه با هم خویشاوندند. من در کالیگرافی خوشنویسی نمی‌کنم بلکه هندسه حروف را با رنگ به تصویر می‌کشم در واقع با رنگ ها در ارتباطم همان رنگ هایی که در آبرنگ هم آنها را بکار می‌گیرم.

نظری نوری یکی از دلایلی که امروزه جوانان از نقاشی آبرنگ فاصله گرفته اند را سختی کار با آبرنگ دانست و افزود: نقاشی آبرنگ جرات می‌خواهد، هنرمند باید به خود مطمئن باشد تا این تکنیک را برای آثارش برگزیند. نقاشی با رنگ روغن و اکرلیک پوششی است ، به این معنا که اگر اشتباهی در کار صورت گیرد می‌توان آن را پوشاند و اصلاح کرد اما آبرنگ مانند یک اسب می‌مانند که باید رامش کرد و سواری خوبی ازش گرفت در واقع نقاشی با آبرنگ کار ساده ای نیست.

عنایت الله نظری نوری متولد 1316 تهران است . او بیش از 50 سال است حضوری فعال در جامعه هنری دارد و علاوه بر خلق آثار نقاشی خط و آبرنگ، ‌به عنوان کارشناس هنری، مقالات و سخنرانی های متعددی را تحریر کرده‌است. آثار او تاکنون در آمریکا، سوئیس،‌ مالزی و ... به تماشا درآمده‌است.

"ایران من سلام" تا بیست و چهارم بهمن ماه بر روی دیوار گالری شکوه است و علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت 16 الی 20 از این آثار دیدن نمایند.

گالری شکوه واقع در بلوار اندرزگو،خیابان شهید سلیمی‌، کوچه امیر نوری ، پلاک 19است.

انتهای پیام/

32/31