به گزارش هنرآنلاین، مجموعه "تاریخِ یافت شده" از ۱۴ عکس تشکیل شده که در کاتالوگ چاپ شده و هشت عکس آن با چاپ دیجیتال بر روی بوم به روی دیوار رفته است.

درباره این نمایشگاه آمده است: «تاریخِ یافت شده با شیء یافت شده نسبتی نزدیک دارد. قاعده‌ای که عمل عکاسانه را استوار بر اصول دیدن، یافتن و گرفتن عکس می‌خواست. در این مجموعه نیز همین قوانین نقش آفرینی می‌کنند با این تفاوت که ما در اینجا نه درحد بازنموده بلکه در سطح وانموده با چنین رویکردی مواجهیم.

تاریخ یافت شده نه تنها با شیء یافت شده نسبتی نزدیک دارد بلکه قاعدهٔ ساختاری آن را به موضوعاتش نیز تعمیم می‌دهد. عکس‌های برساخته این مجموعه از هم نشینی نقش مایه‌های تاریخی و پسزمینه‌هایی بوجود آمده‌اند که عکاس در طی سال‌ها آن‌ها را در گوشه و کنار این سرزمین پهناور دیده، یافته و به ثبت رسانده است. نشانه‌هایی که هر یک به تنهایی و بی‌مداخلهٔ عکاس نمی‌توانستند به خلق اتمسفری بیانجامند که اکنون پیش رو داریم.

تاریخ یافت شده تاریخ بازیافته نیست. نوستالژی و حسرت خواری نسبت به گذشته، قائل شدن به جایگاهی نمادین و استعاری برای این آثار، راه یافتن به رویکردی انتقادی یا هر احتمال تفسیری دیگر، همگی برای هنرمند گمانه‌های معنایی ثانویه و انضمامی‌به حساب می‌آیند. دلخواه‌ترین وضعیت ارتباطی، شریک کردن مخاطب در لحظاتی واقعی و مواجههٔ او با شور و شوق و شگفتی عکاسانه است از آنچه که دارد در صحنه رخ می‌دهد.

چهارمین فصل پروژه واقع نمایی‌ها، تاریخ یافت شده نام گرفته است. و این مکالمه‌ای غیر تاریخی با تاریخ است: تاریخ به مثابه پیشینه‌ای گسست ناپذیر از ناخودآگاه جمعی امروز ما. آنچه که به ناگزیر باید با آن رو در رو شویم. چه اگر بخواهیم آن را بستاییم، چه بخواهیم از آن روی گردانیم، چه آن را احیاء کنیم و یا حتی به حذف آن همت گماریم.»

نمایشگاه "تاریخِ یافت شده" تا یازدهم بهمن از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری محسن به آدرس خیابان ظفرشرقی، کوچه ناجی، خیابان فرزان، خیابان نوربخش، بلوار مینای شرقی، پلاک۴۲ به جز روزهای پنج شنبه میزبان علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/31/34