به گزارش هنرآنلاین به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس ، مسئولان موزه‌ی گتی در لس‌آنجلس آمریکا اعلام کردند، در آینده نزدیک یک مجسمه نادر متعلق به تمدن یونان باستان را که سال‌ها قبل از ایتالیا قاچاق شده را به کشورش بازمی‌گردانند.

این مجسمه سفالی در دهه 70 میلادی در یکی از محوطه‌های تاریخی ایتالیا در منطقه سیسیل کشف شده و پس از انتقال به آمریکا در سال 1985 به موزه گتی فروخته شد.

این مجسمه که قدمت آن بین 2300 تا 2400 سال بر آورد شده، به یکی از خدایان تمدن یونان باستان به نام «هادس» تعلق دارد. براساس

بررسی‌های باستان‌شناسان، این اثر تاریخی به احتمال فراوان از محوطه تاریخی مشهور "مورگانتینا" جزیره سیسیل به سرقت رفته است.

موزه گتی این مجسمه سفالی را به ایتالیا بازمی‌گرداند که کمتر از یک هفته قبل موزه هنر "تولیدو" در اوهایو یک جام 2500 ساله را که سال‌ها قبل از ایتالیا به صورت غیرقانونی خارج شده بود، به این کشور بازگرداند. این جام 2500 ساله حدود 30 سال قبل از یک دلال آثار عتیقه در سوییس خریداری شد و در جریان کاوش‌های غیرقانونی در شمال ایتالیا کشف شده است.

مدتی قبل نیز موزه‌ی "مینیاپولیس" آمریکا یک گلدان 2500 ساله از تمدن یونان باستان متعلق به ایتالیا را که در سال‌های گذشته توسط قاچاقچیان آثار تاریخی به آمریکا قاچاق شده و در این موزه نگهداری می‌شد را به ایتالیا بازگرداند.

انتهای پیام/31