به گزارش سرویس تجسمی هنرآنلاین، "هادی آفریده" از مستندسازان جوان سینمای ایران، بزرگترین مشکل سینمای مستند را تامین بودجه برشمرد و گفت: از آنجا که فیلمسازان سینمای مستند حمایت مالی نمی شوند، بیشتر سراغ موضوعات و مسائلی که دغدغه فکری شان است و به آن علاقه دارند، می روند. برای همین ما شاهد تعداد کمی از فیلم های مستند در زمینه هنرهای تجسمی هستیم.

وی ادامه داد: اگر در این عرصه حمایت مالی و معنوی تعریف شود، امکان ساخت فیلم مستند برای فیلمسازان علاقه مند به هنرهای تجسمی نیز فراهم می شود.

کارگردان "کودکی رنگ پریده" به بخش فیلم های مستند جشنواره هنرهای تجسمی فجر اشاره کرد و افزود: اگر این جشنواره می خواهد خروجی خوبی داشته باشد، نباید همچون برخی جشنواره ها در چند ماه باقی مانده به برگزاری به فکر فیلمسازان بیفتد بلکه با تاسیس دبیرخانه دائمی و فعال در طول سال با مستندسازان در ارتباط و پاسخگوی آنان باشد.

آفریده اظهار کرد: جشنواره هنرهای تجسمی می تواند با تامین اعتبارات در فاصله دوره های برگزاری، از مستندسازان حمایت و همچون جشنواره های مطرح دنیا، آثاری که قرار است شرکت کنند را خود تولید کند.

وی با بیان اینکه مستندساز حرفه ای برای فراخوان جشنواره ها، فیلم نمی سازد، افزود: هنرمند حرفه ای باید در طول سال از سوی برگزارکنندگان جشنواره مورد توجه قرار گیرد و دعوت به همکاری شود. از آنجا که این فیلمسازان آداب ساخت یک اثر حرفه ای را می دانند، برگزارکنندگان جشنواره در پایان با آثاری با کیفیت خوب روبرو خواهند شد.

کارگردان "خاطره نی آوران" در ادامه با اشاره به نبود پشتوانه قوی پژوهش در سینمای ایران، تصریح کرد: متاسفانه دیگر مشکل سینمای مستند و حتی داستانی، نبود آگاهی و پژوهش پیرامون موضوع اصلی فیلم است که جشنواره هنرهای تجسمی می تواند با فرهنگسازی، بهره مندی از تجربه های مستندسازان حرفه ای و همچنین برپایی کارگاه های آموزشی و تخصصی، نگاهی را که می خواهد، نهادینه کند و فیلمسازان جوان را در مسیر درست قرار دهد.

دومین دوره فیلم های مستند هنرهای تجسمی جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به دبیری علیرضا قاسم خان پنجم تا اسفندماه برگزار می شود و مستندسازان می توانند فیلم های مستند خود را با موضوع هنرهای تجسمی تا پنجم بهمن ماه به این جشنواره ارسال کنند.