به گزارش هنرآنلاین «مجموعه جدید» تاجیک، کفش هایی‌ست که این هنرمند با مهارت بر بوم های بزرگ نقاشی کرده است، تاجیک در تابلوهایی که آرزو، تفاهم، مهربان ... نام دارند کفش هایی کشیده است که گویی شخصیت ویژه ای دارند؛ کفش هایی که اکثرشان زنانه اند و فرم های خاص شان در جعبه ها آنها را به عنوان آیکون های بصری جذاب که قابلیت معنا آفرینی هم دارند نمایان شده اند.

مجتبی تاجیک در افتتاحیه این نمایشگاه در سخنان کوتاهی گفت:حدود بیست سال است که نقاشی می‌کشم و همیشه طبیعت بی جان موضوع آثارم بوده‌است و 2 سال است که بر روی آثار این نمایشگاه متمرکز هستم . فکر می‌کنم کفش در زندگی همه اهمیت دارد زیرا که در هر لحظه از زندگی با آن سرو کار داریم. من برای به تصویر کشیدن این نقاشی ها ابتدا کار چیدمان کفش ها و جعبه ها را انجام داده ام و از آن عکس گرفته و بعد آن را بصورت نقاشی درآورده ام.

او در مورد این که چرا بیشتر کفش های زنانه را به تصویر می‌کشد گفت: کفش های زنانه هنری تر هستند و طراحی آن با کفش مردانه متفاوت است درواقع کفش های زنانه رنگ و طرح بیشتری دارند.

تاجیک در کنار 9 تابلویی که از مجموعه کفش ها به نمایش گذاشته‌است، چیدمانی با جعبه و نقاشی که در آن یک کفش زنانه و مردانه را در کنار هم کشیده است را در معرض تماشا قرار داده است.

محمد پرویزی مدرس دانشگاه و منتقد هنری در بخش هایی در بروشور این نمایشگاه آورده‌است: جعبه های مجتبی تاجیک از خرت و پرت های زیادی پر و خالی شده تا به همین جا که اکنون می بینیم رسیده اند. از جعبه های جادوئی مانند با فضای سورئالیستی گرفته تا انبوهی از خنزر پنزرها و اشیای تاریخی تا به کفش های امروزی. نقاش در این مجموعه محتویات ذهنی جعبه ها را به سمت واقع گرایی سوق داده و با تمهیدات نقاشانه امکان خوانش ذهنی از آنها را گشوده است. جعبه های رنگی ، کفش های زنانه و مردانه با دقت پردازش و اجرا شده اند. او با درشت نمایی، زرق برق کفش ها و تمام بار بصری آثار را در میدان دید مخاطب قرار می دهد. نقطه عطف کارهای تاجیک ( در مجموعه جدیدش ) درست همین جاست؛ ترسیم واقعیت کالا برای رسیدن به ماهیت سورئال آنها. به بیان ساده تر نقاش در این مجموعه به دنبال سورئالیسم پنهان واقع گرایی است. او به جذابیت کفش ها تاکید فراوانی کرده تا لذت بصری مضاعفی از آنها ساطع شود. مخاطب در این رویا رویی کام می گیرد، این شعف بصری در ما پیش می رود و از راه دیدن در ما گسترش می یابد. چیزی که اکنون در من شکل گرفته تماما بیرون جعبه است.نقاش بازی می کند، هم با ما هم با جعبه ها . باز و بسته می کند تا وسوسه در نگاه ما شکل بگیرد. این رفت و بازگشت بیهوده را پایانی نیست، این درد کالاها و به گمانم راز جعبه هاست.

این یازدهمین نمایشگاه انفرادی مجتبی تاجیک محسوب می شود، او سال 1390 به همراه گالری اثر در آرت فر بین المللی استامبول حاضربود و آثارش با استقبال مواجه شد، تا به حال در نیویورک، لس‌آنجلس، قطر، دوبی،... نیز نقاشی هایش را ارائه داده که همواره نگاه خاص او به سوژه های پیرامونی اش مورد توجه قرار گرفته است.

مجموعه جدید «مجتبی تاجیک» تا دوم بهمن ماه در گالری اثر واقع در خیابان ایرانشهر ،خیابان بر فروشان ،پلاک 16دایر است. علاقمندان می‌توانند روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 11 تا 20 و جمعه ها از ساعت 16 تا 20 از این آثار دیدن نمایند، گالری شنبه ها تعطیل است.

انتهای پیام/31