به گزارش هنرآنلاین، علیرضا قاسم خان؛ دبیر دومین دوره از بخش فیلم های مستند هنرهای تجسمی، گنجاندن این بخش سینمایی به دیگر بخش های جشنواره را اقدامی شایسته دانست و اظهار داشت: ساخت فیلم های مستند با موضوع هنرهای تجسمی در ثبت و ضبط آثار، زندگی نامه ها و به طور کلی فرهنگ هنرهای تجسمی در رشته های گوناگون و همچنین توجه بیش از پیش مستندسازان کشور تاثیر بسزایی دارد که در آینده نه چندان دور دیده خواهد شد.

وی یادآوری کرد: برقراری ارتباط و گفت و گوی رو در رو میان مستندسازان و هنرمندان هنرهای تجسمی کشور به سال 1377 و راه اندازی سینماتک موزه هنرهای معاصر باز می گردد که یکی از اساسی ترین و پیگیرترین برنامه های آن «هنرهای تجسمی بر پرده نقره ای» نام داشت وبه معرفی فیلم های سینمایی و مستند در زمینه هنرهای تجسمی می پرداخت.

قاسم خان افزود: این زمینه باعث شد طی دو سال اخیر در مجموعه جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر بخش فیلم مستند نیز گنجانده شود که با همه ضعف ها و کاستی ها اقدامی ارزشمند است و امید می رود طی سال های بعد بر غنی تر شدن آن افزوده شود.

این مستندساز هدف اصلی از برگزاری بخش فیلم های مستند هنرهای تجسمی را توجه دو گروه مستندساز و هنرمند به قالب های جدید هنری بخصوص سینمای مستند برشمرد و گفت: بررسی فیلم های تولید شده در عرصه هنرهای تجسمی و به نوعی ارزشگذاری بر مستندهای برتر و همچنین ایجاد فضایی برای آشنایی بیش از پیش دانشجویان و علاقه مندان هنرهای تجسمی با این آثار،از دیگر هدف های بخش سینمایی این جشنواره تجسمی است.

دبیر دومین دوره از بخش فیلم های مستند هنرهای تجسمی تصریح کرد: همه به خوبی می دانیم که تولید فیلم مستند نسبت به دیگرفیلم ها زیاد نیست. از این رو، جشنواره هنرهای تجسمی فجر می تواند نظر مدیران و فعالان دو عرصه مستند و هنرهای تجسمی را به خود جلب کرده تا سرمایه گذاری در جهت تولید این نوع آثار رونق گیرد.

قاسم خان همچنین افزود: بسیاری از فیلم های مستند همچون سندهای فرهنگی می تواند ضمن معرفی هنرمند، تصویری از هنرهای تجسمی در زمانه خود را به آیندگان معرفی کند.

قاسم خان در ادامه درباره هیات انتخاب و داوری بخش فیلم های مستندگفت: در ترکیب این هیات که کار انتخاب و داوری را همزمان انجام خواهند داد از پیشکسوتان سینمای مستند، تهیه کنندگان، کارشناسان و بازیگران سینما و همچنین هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی بهره خواهیم گرفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فراخوان شرکت در بخش فیلم های مستند جشنواره از اوایل آذرماه منتشر شد و طبق اعلام دبیرخانه، فیلمسازان تا پنجم بهمن ماه فرصت دارند آثار خود را ارسال کنند.

گفتنی است بخش فیلم های مستند پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر، 5 تا 10 اسفندماه سال جاری در تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/31