فرزاد هاشمی، رئیس انجمن عکاسان ایران با اشاره به افتتاح برنامه 10 روز با عکاسان در خانه هنرمندان به خبرنگار تجسمی‌ هنرآنلاین گفت: از ساعت ۱۷ فردا سه‌شنبه ۲۱ آذرماه، برنامه 10 روز با عکاسان ایران در خانه هنرمندان با حضور عکاسان تهرانی و شهرستانی برگزار می‌شود. همچنین در این مراسم حدود ساعت 6:30 فیلم مستند "عکس‌های ناتمام"، ساختهٔ عمید راشدی و تورج ربانی، دربارهٔ زنده‌یاد بهمن جلالی، در تالار استاد جلیل شهناز و ناصری به نمایش در می‌آید.

وی در ادامه افزود: 10 روز با عکاسان ایران با رویکرد علمی‌ و آموزشی در حوزهٔ عکاسی در سه بخش بزرگداشت پیشگامان عکاسی معاصر ایران، ‌ آموزش، میزگرد تخصصی و نمایشگاه عکس خانه هنرمندان ایران میزبان عکاسان سراسر کشور است. این در حالیست که برگزاری چنین رویدادی در تاریخ عکاسی ایران بی‌سابقه است.

هاشمی‌ در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در بخش نمایشگاهی تلاش کرده‌ایم تا موضوعاتی که برای مردم دغدغه به شمار می‌رود را به نمایش بگذاریم. از این‌رو با توجه به اینکه امسال شاهد زلزله در آذربایجان بودیم و اعتیاد هم یکی از دغدغه های مهم خانواده‌ها به شمار می رود، تصمیم گرفتیم دو گالری را به آثار هنرمندان عکاسی که در این زمینه‌ها فعالیت کرده‌اند اختصاص دهیم. همچنین در گالری دیگر خانه هنرمندان از هر هنرمند عکاس معاصر یک اثر را به نمایش گذاشته‌ایم که در حقیقت گوشه‌ای از فعالیت‌ها و رویکرد هنرمندان عکاس را نشان می‌دهد.

وی همچنین گفت: نمایش روزانهٔ فیلم‌هایی با مضمون آموزش عکاسی و برگزاری ورک‌شاپ عکاسی، سمینارهایی با موضوع عکاسی، فرهنگ و جامعه و همچنین نشست‌های تخصصی عکاسی با دربارهٔ مسایل جامعهٔ عکاسی ایران نیز از دیگر برنامه‌های 10 روز با عکاسان ایران است. در این ارتباط همه روزه از ساعت 14:30 تا 16 نمایش فیلم را خواهیم داشت و از 16 تا 18 بعد کارگاه آموزشی برپا می‌شود. میزگرد و سخنرانی هم از ساعت 18 تا 20 برگزار می‌شود.

ریاست افتخاری این برنامهٔ 10 روزه را هادی شفائیه - از شاخص‌ترین عکاسان پیشگام ایران که از طراحان و پایه‌گذاران اصلی رشتهٔ عکاسی در دانشگاه‌های ایران است، برعهده دارد.

تجلیل از 10 نفر از پیشگامان عکاسی ایران و نیز بزرگداشت یاد پنج عضو برجستهٔ جامعهٔ عکاسی ایران، بخش دیگری از این برنامه‌ها را شامل می‌شود.

به گفته هاشمی‌ چهارشنبه ۲۲ آذر نیز از ساعت ۱۴: ۳۰ تا ۱۶ فیلمی‌ با عنوان "جیمز نچوی: عکاس خط آتش"، به‌ نمایش گذاشته می‌شود و از ساعت ۱۶ تا ۱۸ مهدی مقیم‌نژاد دربارهٔ عکاسی فاین آرت سخن خواهد گفت. همچنین از ساعت ۱۸ تا ۲۰ نشستی با حضور علی قلم سیاه، محمدرضا شریف‌زاده، محمد مترجم‌زاده، مهدی مقیم‌نژاد و محسن راستانی برای بررسی آموزش عکاسی امروز ایران در تالار استاد جلیل شهناز برگزار خواهد شد.

اما پنج شنبه ۲۳ آذر، از ساعت ۱۴: ۳۰ تا ۱۵ فیلمی‌مستند با عنوان "... و سرانجام بینال عکاسی" ساختهٔ زنده‌یاد محمد رازدشت نمایش داده می‌شود و دو نشست عکاسی صحنه‌پردازی شده با حضور زانیار بلوری و "عکس شخصی آدم‌های مجازی" با حضور سارا زندوکیلی تدارک دیده شده است.

در همین روز از ساعت ۱۸ تا ۲۰ علی رجبی قابلیت‌های Camera Raw را در قالب کلاس آموزشی تشریح می‌کند.

جمعه ۲۴ آذر سئانس نخست به‌نمایش سه فیلم "کاوه گلستان؛ تصویر اعتراض صدای صلح" ساختهٔ زنده‌یاد محمد رازدشت و سیف‌اله صمدیان و "سعید جانبزرگی از زبان کاوه گلستان" ساختهٔ احسان رجبی و نیز فیلم "نگار بی‌خبر دربارهٔ کاظم اخوان-عکاس اسیر، ساختهٔ فریدون گنجور و محسن قیصری اختصاص داده شده است. در سئانس دوم نیز از ساعت ۱۶ حمید سوری چگونگی خلق یک پروژه عکاسی را مرور می‌کند.

همچنین از ساعت ۱۸ نشستی با موضوع "عکاسی در موقعیت‌های بحرانی؛ انقلاب، جنگ، زلزله و..." برگزار خواهد شد که با حضور محمد صیاد، محسن شاندیز، محمد فرنود، سیف‌اله صمدیان، امیرعلی جوادیان و سعید صادقی همراه است.

انتهای پیام/31/34