محمدرضا کمره ای؛ رئیس نخستین اکسپوی قرآنی در گفتگو با خبرنگار تجسمی هنرآنلاین گفت: استاد مشایخی از جمله هنرمندانی هستند که هم به خوشنویسی تسلط دارند و هم به نقاشی و به دلیل ارادتی که به این حوزه داشتند سعی داشتیم تا حتما از حضور ایشان در اولین اکسپوی قرآنی بهره ببریم اما استاد به دلیل شکستگی پا و مشکلاتی که برایشان پیش آمده وضعیت مناسبی ندارند و از حضور در این مراسم عذر خواستند به همین دلیل پسر استاد به همراه داریوش ارجمند و شهاب حسینی گرداننده اکسپوی قرآنی خواهند بود.

وی ادامه داد: همان طور که در صحبت‌های گذشته هم اعلام کردم در این اکسپو ما بحث چکش را نخواهیم داشت و به دلیل این که در حوزه خطوط قرانی هستیم این مبحث را رعایت می‌کنیم. طبق برنامه ریزی‌های انجام شده در ابتدای مراسم داریوش ارجمند درباره فلسفه و هنر سخنرانی خواهد داشت و آثار با آدابی خاص و به شکلی کاملا ایرانی اسلامی به فروش می‌رسند.

کمره ای اظهار کرد: 30 اثر از اساتید برجسته عرصه خوشنویسی و نقاشی خط برای این مراسم انتخاب شده‌اند و از بانک ها، ارگان‌ها، شهرداران مناطق، شهرداری تهران، برج میلاد، سفرای کشورهای اسلامی و نهادهای دولتی برای حضور در این اکسپو دعوت شده است.

رئیس نخستین اکسپوی قرآنی با اشاره به بحث اقتصاد هنر تصریح کرد: هنرهای تجسمی و خرید آن هنوز در بخش اقتصاد هنر جا نیفتاده است و باید برای آن تلاش کرد. کما این که اگر هزینه یک فیلم سینمایی به هنرهای تجسمی اختصاص داده شود شاهد انقلاب بزرگی در این حوزه خواهیم بود رونق و توسعه هنرهای تجسمی تنها با فرهنگ سازی میسر است.

وی ادامه داد:باید با هنرهای غربی که وارد فضای هنریمان شده‌اند مقابله درستی داشته باشیم و این تنها با ایجاد بستر و فضای مناسب و قوی تر و غنی تر کردن هنرهای ایرانی میسر است باید تلاش کنیم تا بخش هنرهای قرآنی کمرنگ نشود و به شکل نویی این عرصه فعال شود تا هنرهای غربی و یا مدرن اشراف به هنرهای اسلامی نداشته باشند، ما هنرهای ایرانی فاخر بسیاری داریم که بسیار جای کار دارند.

مراسم افتتاحیه اکسپوی قرآنی روز 15 مردادماه ساعت 21 با حضور مدیران و مسئولان دولتی و هنرمندان در گنبد آسمان برج میلاد انجام می‌شود.

انتهای پیام/32/31