به گزارش هنرآنلاین ساعاتی پیش از افتتاح رسمی هفت نگاه پنجم، در میان انبوه دیدار کنندگان، نقاشی خط آبی فیروزه ای علی شیرازی که به تازگی در کریستیز دوازدهم، پدیده این حراج در خاورمیانه لقب گرفت با قیمت ۲۵ میلیون تومان به فروش رسید تا گران ترین اثر به فروش رسیده در روز نخست معرفی شود. پیش از افتتاحیه رسمی همچنین از میان نام های بزرگ آثار پرویز کلانتری، تاها بهبهانی و بیتا وکیلی و از میان جوانان آثار بهنوش فروتن که دری قدیمی با رنگ آبی سرمه ای خاص را به تصویر کشیده بود و حسین چراغچی که نقاشی آبستره خلق می کند به فروش رفت تا اشتیاق جامعه ایرانی به خرید آثار هنری بار دیگر رونمایی شود.

در روز افتتاحیه هفت نگاه پنجم اقشار مختلف مردم ۲۷ نقاشی و مجسمه از ۲۷ هنرمند در مجموع به قیمت ۱۲۰ میلیون تومان خریداری کردند که از منظر ارزش بهای این آثار، علی شیرازی با فروش تابلوی ۲۵ میلیون تومانی در صدر ایستاد، ایرج شافعی با فروش ۱۴ میلیون تومانی دوم، مجسمه ای از مجموعه پرندگان تاها بهبهانی با قیمت ۱۰ میلیون تومان رتبه سوم و نقاشی آبستره ای از بیتا وکیلی که به تازگی به عنوان گران ترین هنرمند زن خاورمیانه در کریستیز دوازدهم نامش ثبت گردید با فروش اثری کوچک متعلق به پنج سال قبلش با فروش هشت میلیون تومان در جای چهارم ایستاد. این درحالی ست که فروش آثار هنرمندانی که در قید حیات نیستند مثل جعفر روح بخش، محمد علی ترقی جاه و ایرج زند در کنار فروش آثار هنرمندان مطرحی مثل پرویز کلانتری، علی اکبر صادقی، ابراهیم حقیقی و نیز فروش زود هنگام آثار جوانان با استعدادی نظیر بهنوش فروتن، حسین چراغچی، علی ترقی جاه، ساناز دزفولیان، ندا معین افشاری از مهم ترین اخبار فروش روز نخست به شمار می آید.

در آیین افتتاحیه هفت نگاه پنجم، لیلی گلستان سخنگوی هفت نگاه، در سخنان کوتاهی گفت:ما هفت گالری هفت سال پیش تصمیم گرفتیم سالی یکبار با همدیگر نمایشگاه مشترکی برگزار کنیم، در وهله اول کار سختی به نظر می رسید و فکر می کردیم ما شش نفر که سلیقه های متفاوت و نگاه های جداگانه ای به هنر داریم نمی توانیم در کنار هم کار کنیم اما همین تفاوت نگاه ما به هنر باعث شد نمایشگاه رونق بیشتر داشته ، متنوع تر باشد و در آن باب هر سلیقه ای اثر هنری عرضه شود.

او در ادامه اضافه کرد: یکی از اهداف مشترکمان تعدیل قیمت ها در هفت نگاه است، که ما از روز اول برگزاری این نمایشگاه تا به حال سعی کرده ایم در این نمایشگاه آثار را با قیمت پایین تر از قیمت آثار هنرمندان ارائه دهیم که نه تنها مجموعه داران بلکه مردم عادی هم بتوانند کار بخرند و این آثار به خانه هایشان راه یابد و با خرید هنر آشنا شوند، خوشبختانه ما توانستیم این اتفاق را اجرایی کنیم. هنرمندان در شش سال گذشته متوجه شدند که منطق ما در این زمینه درست است و در این دوره خودشان قبول به انجام این کار کردند.

او در آخر اضافه کرد: ما در ساعات اولیه هفت نگاه پنجم فروش خوبی داشتیم و فکر می کنیم با این روند تا آخرین روز پنجمین دوره هفت نگاه رکورد فروشمان در سال های گذشته شکسته شود.

محمد ابراهیم جعفری نقاش پیشکسوت و استاد دانشگاه سخنران دیگر مراسم افتتاحیه هفت نگاه پنجم بود، او ضمن اشاره به اهمیت توجه و نیت مشترک که دو عامل مهم در برگزاری چنین نمایشگاه هایی می باشد گفت: این دو عامل در این نمایشگاه باعث شده بعضی آثار تاحد یک دانشکده پیش روند و در مقام درس دادن و یاد گرفتن برآیند و تعدادی دیگر شامل نشانه های درس خواندن، نیت و حس خوب شوند.به نظر من توجه و نیت است که زندگی را بسمت سعادت ، خوشبختی و رسیدن به اعتلای درون پیش می برد.

او ضمن ابراز خرسندی خود از سطح آثار عرضه شده در این نمایشگاه گفت: هنر معاصرهم از دورن و هم از برون می جوشد، ما در این نمایشگاه شاهد آثاری هستیم که از درون می جوشند و این اتفاق وقتی رخ می دهد که هنر به اوج خود رسیده باشد. هر گاه هنر به این خلوص رسد همانند شعر از درون می جوشد.

او در سخنان پایانی خود اضافه کرد: با نگاه به آثاری که در این نمایشگاه ارائه شده می توان پی برد که هنرمندان آنهارا با حساب و کتاب ارائه نداده بلکه از جانشان مایه گذاشته اند. در این بین همچنان می توانم به توجه و نیت اشاره داشته باشم که از روز اول در برنامه ریزی و تشکیل گروه هفت نگاه که متشکل از هفت گالری متفاوت می باشد بوده است. در واقع از هر مژه به ساحل دیدن راهی است و در اصل هفت نگاه شامل صدها نگاه می باشد.

شایان ذکر است دیگر هنرمندانی که در روز نخست آثارشان به فروش رسید عبارتند از: احمد رضا یار احمدی، نیلوفر قادری نژاد، راشین قربی، زهرا مداح، حامد توکلی، سحر صالحی، مهرداد ختایی، علی مشهدی الاصل، مهتا معینی، امیر حسین ردایی، مهدی صبور منش، طلیعه کامران، سلیم ناظریان.

گفتنی ست هفت نگاه متشکل از هفت گالری آریا، الهه، دی، گلستان، والی، هفت ثمر و ماه مهر در سال ۱۳۸۵ تشکیل شده است در پنجمین دوره برپایی اش میزبان ۳۰۰ هنرمند نقاش و مجسمه ساز است که تا پنجم خرداد ۹۱ آثارشان در دو گالری فرهنگسرای نیاوران به روی دیوار خواهد بود و علاقمندان می توانند همه روزه از ساعت ۱۱ صبح تا ۸ بعد از ظهر از این نمایشگاه دیدن و خرید نمایند.

انتهای پیام/31