به گزارش هنرآنلاین، عکاسان شرکت‌کننده در این نمایشگاه آن‌لاین ۳ قطعه از آثار خود را با امضای شخصی و تنها در ۳ نسخه برای نمایش و فروش عرضه کرده‌اند. به گفته‌ برگزارکنندگان قرار است عواید حاصل از فروش این عکس‌ها به بنیاد خیریه‌ امیدمهر تعلق گیرد.

مهرداد عسگری، گوهر دشتی، امیرعلی قاسمی، هنگامه گلستان، بابک کاظمی، مهدی مقیم‌نژاد، امید صالحی، حسن سربخشیان، جلال سپهر، آرمان استپانیان و نیوشا توکلیان عکاسانی هستند که در این نمایشگاه خیریه شرکت دارند.

به گفته یکی از مسئولان بنیاد امیدمهر این نمایشگاه، برای مقاصد خیریه برپا شده است، اما از سوی دیگر فرصت مناسبی برای خرید آثاری باارزش از عکاسی معاصر ایران به زیر قیمت واقعی نیز فراهم شده است، چرا که هر یک از عکس‌های به نمایش درآمده در این گالری مجازی هزار دلار ارزش‌گذاری شده‌اند در حالی‌که بسیاری از آنها در دنیای اقتصاد هنر، ارزشی بیش از این مقدار دارند. در این نمایشگاه آن‌لاین در کنار نمایش عکس‌های هر کدام از عکاسان بیوگرافی و شرح مختصری از فعالیت‌ها و اقدامات آنها نیز قرار گرفته که نقش مهمی در معرفی عکاسان به خریداران و بازدیدکنندگان غربی ایفا می‌کند.

مالو هالاسا، منتقد و روزنامه‌نگار آمریکایی مقیم لندن در زمینه‌‌ فرهنگ و هنر خاورمیانه تخصص دارد.وی در یادداشتی ویژگی عکاسان شرکت کننده در این نمایشگاه را مرور کرده و نوشته است عکاسی دارای جایگاهی خاص و منحصر به فرد در هنر و فرهنگ معاصر ایران است.

امید صالحی، که کار گردآوری عکس‌های نمایشگاه را برعهده داشته است، درباره‌ ویژگی برجسته‌ این آثار معتقد است هر یک از عکاسان شرکت‌کننده جلوه‌ متفاوتی از جامعه‌ امروز ایران را در کار خود نشان داده و تفسیر هر کدام از این عکاسان از واقعیت از منظری کاملا شخصی انجام شده است؛ به همین دلیل این عکس‌ها مهم و منحصر به فرد هستند.

حسن سربخشیان، یکی دیگر از عکاسان شرکت‌کننده در این گالری مجازی خیریه، هم در یادداشتی به مناسب این رویداد می‌نویسد: این گالری عکس در عین سادگی، می‌تواند بیننده را ساعت‌ها پای کامپیوتر بنشاند و این فرصت را به بازدید کننده بدهد تا فراتر از مکان‌های قراردادی که ذات شکل سنتی نمایشگاه‌های هنری است، از هر گوشه‌ دنیا، وارد این گالری عکس شود و هیچ‌گاه از درهای بسته، ساعات اداری، محدودیت‌های ورود و خروج نگران نباشد و به بیننده ایرانی و غیر ایرانی این امکان را می‌دهد که با هم از پشت شیشه مانیتورهایشان از دو دنیای متفاوت به عکس یک عکاس چشم بدوزند و برداشت خود را داشته باشند.... با توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه ایران و فقدان برخی عوامل، برپایی چنین گالری آن‌لاینی می‌تواند قدمی جدی به سوی شناساندن عکاسی حرفه‌ای ایران به جهان در شکلی جدید باشد.‪

انتهای پیام/31/32