به گزارش هنرآنلاین، حسین ناظمیان مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر در حاشیه این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه به همت واحد بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشتی درمانی حضرت مهدی "عج " دیر و با هدف آشنایی بازدید کنندگان با فعالیت های واحد بهداشت محیط و حرفه‌ای و مشکلات و معضلات بهداشت محیط شهرستان دیر برپا شده است

مسئول واحد نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: یکی از موارد مصرفی که نیاز به توجه بسیار زیاد است لوازم آرایشی و بهداشتی است که می بایست در زمان خرید به تاریخ انقضا و برچسب اصالت کالا بر روی آن توجه کرد.

محمد ناظر نیا افزود: معمولا در لوازم آرایش موادی به نام نگه‌دارنده افزوده می‌شود که از فاسد شدن این محصولات و رشد میکروب‌ها در آن پیشگیری می‌کند که پس از گذشت تاریخ مصرف اکثر لوازم و مواد آرایشی، این مواد نگه‌دارنده بی‌اثر می‌شوند و میکروب‌ها می‌توانند درون این محصولات رشد کنند.

وی با تاکید بر اینکه تمام محصولات آرایشی و بهداشتی باید "برچسب اصالت" داشته باشند بیان داشت: روی این برچسب نام فراورده، تاریخ تولید، تاریخ انقضا، مورد مصرف، نام شرکت تولیدکننده، نام شرکت واردکننده و سری ساخت محصول درج شده‌است و به این ترتیب می‌توان از نظارت وزارت بهداشت بر ورود محصول به کشور و توزیع آن مطمئن شد.

وی اضافه کرد: اگر محصولی برای شخص مشکل‌ساز شود، می‌توان با مشخصات درج شده بر روی برچسب اصالت، زنجیره ورود محصول را تا رسیدن به دست مصرف‌کننده پیگیری کرد.

مسئول واحد نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر خاطرنشان ساخت: مصرف کنندگان مواد آرایشی می‌بایست به سه دسته تغییرات فیزیکی، شیمیایی و میکروبی مواد آرایشی توجه کنند و در صورت بروز هر یک از تغییرات از مصرف آن خودداری کنند.

ناظرنیا با اشاره به اهمیت توجه به تاریخ انقضا محصولات آرایشی بهداشتی گفت: مواد نگهدارنده تنها تا تاریخ مصرف اشاره شده روی محصول از رشد میکروب‌ها جلوگیری می‌کنند و بعد از آن محصول ممکن است توسط دست یا محیط آلوده شود.

وی در خصوص محصولات آرایشی چشمی نیز گفت: از آنجا که مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی چشمی در تماس مستقیم با مخاط حساس چشم بوده و خیلی سریع می‌توانند آلودگی را جذب کرده و به چشم انتقال دهند و محیط مایع مخاط چشم نیز برای رشد میکروب‌ها مناسب‌اند، در صورت انقضا تاریخ مصرف و بی‌تاثیرشدن نگهدارنده‌ها، محیطی مناسب برای رشد میکروب‌ها ایجاد شده و شخص را در برابر خطر عفونت چشمی قرار می‌دهد.

تاریخ انقضاء و برچسب اصالت کالا را جدی بگیرید.

انتهای پیام/