به گزارش هنرآنلاین، دوسالانه سوم با نگاه "مجسمه، شهر، امروز و آینده" برگزار می‌شود و به مواردی همچون نوآوری و خلاقیت در زمینه ایده، روش‌های اجرایی و کاربرد مواد و مصالح، فرهنگ خودی (ایرانی ـ اسلامی) و رویکردهای جهانی، فضاهای موجود در شهر تهران و چشم‌انداز آینده شهر و شیوه‌های مختلف مجسمه‌سازی معاصر جهان توجه دارد.
همچنین در این دوره از دوسالانه به طراحی المان برای میادین شهر تهران توجه ویژه می‌شود و آثار پیشنهادی را به‌ صورت جداگانه مورد بررسی و قضاوت قرار می‌دهد.
سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری به ریاست سیدمحمدجواد شوشتری و با دبیری سیدمجتبی موسوی برگزار می‌شود و درشورای سیاست‌گذاری دوسالانه نیز برزین ضرغامی، بهروز دارش، سعید شهلاپور، سیدمرتضی نعمت‌الهی، حمید شانس، طاهر شیخ‌الحکمایی، رضا قره‌باغی، سهند حسامیان و سیدمجتبی موسوی حضور دارند.
شورای انتخاب آثار نیز متشکل از بهروز دارش، سعید شهلاپور، فرشید مثقالی، طاهر شیخ‌الحکمایی، بیژن نعمتی‌شریف، فاطمه امدادیان و رضا قره‌باغی است و در هیئت داوران نیز سیدمرتضی نعمت‌الهی، حمید شانس، اصغر کفشچیان‌مقدم، مهرداد ایروانی و سهند حسامیان حضور دارند.
مهلت ثبت‌نام در این دوسالانه تا ۱۰ تیرماه سال جاری است که علاقه‌مندان باید تصویر آثار پیشنهادی خود را روی CD با کیفیت DPI ۳۰۰ و با فرمت JPG به دبیرخانه دوسالانه تحویل دهند.
هرهنرمند می‌تواند حداکثر سه ‌اثر به دبیرخانه ارائه کند که با نظر شورای انتخاب آثار به نمایشگاه راه می‌یابد. همچنین اعلام شده است از برندگان جوایز دوره‌های اول و دوم دوسالانه برای ورود به بخش نمایشگاه، یک‌اثر بدون داوری اولیه پذیرفته می‌شود.
هنرمندانی که آثارشان در مرحله اول پذیرفته می‌شود، می‌توانند آثار خود را از ۲ تا ۸ آذر به دبیرخانه تحویل نمایند. درباره ابعاد آثار نیز در فراخوان آمده است که حداقل یکی از اضلاع نباید کم‌تر از ۳۰سانتیمتر باشد. آثار با ابعاد بزرگ‌تر در محوطه فضای باز و آثار کوچک‌تر در گالری‌های داخلی نگارخانه به نمایش گذاشته می‌شوند. به برگزیدگان اول تا پنجم این دوسالانه نیز به ترتیب ۱۰ میلیون تومان، ۷ میلیون تومان،‌ ۵ میلیون تومان، ۳ میلیون تومان و یک میلیون پانصد هزار تومان به همراه دیپلم افتخار و تندیس دوسالانه اهدا می‌شود.
در بخش دیگری از این فراخوان به موضوع میادین شهر تهران توجه شده و آمده است: باتوجه به توسعه شهر تهران در سال‌های اخیر و ضرورت حضور جدی‌تر هنرمندان در روند توسعه و توجه بیشتر به میادین شهری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فضاهای عمومی شهر، دوسالانه سوم به پیشنهاد هنرمندان برای میادین شهر تهران به‌صورت خاص توجه خواهد داشت. در همین رابطه هیأت داوران سومین‌ دوسالانه مجسمه‌های فضای شهری، علاوه بر معرفی پنج‌ برگزیده اصلی، جوایز ویژه خود را به پیشنهادهای برتر در حوزه میادین شهری اختصاص خواهد داد.
درباره خرید آثار هم عنوان شده است که با توجه به برنامه‌ریزی و اولویت‌های سازمان زیباسازی، موضوع خرید آثار نیز در دستور کار شورای تخصصی آثار حجمی قرار می‌گیرد و نتیجه پس از اتمام دوسالانه اعلام می شود.
سازمان زیباسازی تعهدی برای خرید آثار راه‌یافته به دوسالانه ندارد. بدیهی است، ارائة آثار در ابعاد بزرگ نیز دلیل بر انتخاب قطعی اثر برای خرید نبوده و خرید آثار صرفاً با تأیید شورای هنری و وجود اعتبار لازم و اولویت موجود انجام خواهد شد.
در بخش جنبی این دوسالانه نیز به منظور بررسی دوره‌های پیشین دوسالانه و گفتگو، بحث و تبادل نظر پیرامون مجسمه‌سازی معاصر ایران و جهان و مجسمه‌سازی شهری در ایران، چالش‌ها و راه‌کارها، سلسله‌نشست‌های تخصصی جانبی قبل و هم‌زمان با دوسالانه با حضور صاحب‌نظران، هنرمندان و متخصصان حوزه مدیریت و طراحی شهری برگزار می‌شود.
انتهای پیام/62