به گزارش خبرنگار هنرآنلاین، تکم گردانی نوعی نمایش سنتی خاص استان اردبیل است که همه ساله با فرا رسیدن ایام نوروز در این استان اجرا می شود.

مجید واحدی زاده، کارشناس نمایشی ارشاد استان اربیل در این راستا به خبرنگار هنرآنلاین گفت: تکم گردانی که در این استان صبغه تاریخی دارد، در ایام نوروز در شهرستان سرعین به صورت برنامه ریزی شده اجرا خواهد شد.

به گفته وی، این برنامه توسط گروه تئاتر "شکیب" با سرپرستی آسید رزاق صفوی که در زمینه تکم گردانی گروهی شناخته شده هستند اجرا می‌شود.

واحدی زاده توضیح داد که تکم گردانی نوعی از اجرا است که باید در فضای آزاد و با دوره گشتن در شهر صورت گیرد و اجرای آن در هر کجای سطح شهر امکان پذیر است.

به گزارش هنرآنلاین، تکم‌گردان‌های آذربایجان در آستانه عید نوروز باستانی، با عروسک‌های بز "تکه" و ماجراهای شیرینش به استقبال بهار طبیعت و سال نو می‌روند.

تکم ‌گردانی یکی از آیین‌ها و سنت‌های رایج در آذربایجان در آستانه عید نوروز و سال نو خورشیدی است. تکه یا تکم واژه‌ای ترکی به معنای بز نر است و برگزارکننده این مراسم در حالی‌که عروسکی به شکل بز نر را دردست دارد و سر این بز را به این سو و آن سو تکان می‌دهد، شعرهایی شنیدنی درباره تکه و ماجراهای او را می‌خواند.

تکم‌گردان‌ها این گونه آواز سرمی‌دهند: بو تکه اویون ائدر، قوردونان قول بویون ائدر، یئغار ایرانئن دویوسون، چه پیشینین تویون ائدر (این بز نر بازی می‌کند. با گرگ هم‌راهی می‌کند و دست برگردن او می‌اندازد. محصول برنج کل ایران را جمع‌آوری می‌کند و برای بزغاله‌اش جشن عروسی به پا می‌کند).

انتهای پیام/38