به گزارش هنرآنلاین، تراب محمدی در حاشیه افتتاح نمایشگاه توانمندی های صنایع دستی استان در مسجد کبود تبریز گفت: آذربایجان شرقی با دریافت 8 نشان در چهار دوره داوری نشان بین المللی مرغوبیت صنایع دستی توانسته صنایع دستی این خطه را در عرصه جهانی به صورت قدرتمندی بشناساند.

محمدی خاطرنشان کرد: ورنی ، ساخت سازهای سنتی ، سراجی سنتی ، رشته های حکاکی روی نقره و نقره کوبی صنایع دستی برجسته آذربایجان شرقی هستند که با دریافت مهر اصالت یونسکو طی این چهار دوره، راه برای گسترش بازار جهانی آنها گشوده شده است.

وی فراهم آمدن بستر مناسب و آسان تر برای صدور محصولات صنایع دستی را از مزایای کسب مهر اصالت یونسکو خواند و گفت: رشته هایی همچون ورنی و نقره کاری و حکاکی روی نقره با نام آذربایجان شرقی در دنیا شناخته شده و رشته هایی همچون سازهای سنتی با دریافت مهر اصالت نام این استان را در صنایع دستی برجسته کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه های متعدد صنایع دستی داخلی و خارجی برای هنرمندان استان طی پنج سال اخیر، تصریح کرد: امروز دیگر هنرمندی نمی تواند بگوید که آثارش مخاطب ندارد ، زیرا با ایجاد بازارهای وسیع داخلی و خارجی از طریق نمایشگاه ها، این محصولات بسیار سریع مشتری خود را پیدا می کنند.

محمدی با بیان اینکه دولت های نهم و دهم با تمرکز ویژه بر روی بحث بیمه ، اشتغال و حمایت از هنرمندان خدمات ماندگاری را در صنایع دستی کشور انجام دادند، یادآور شد: آموزش های رایگان و پرداخت تسهیلات بانکی و خود اشتغالی برای هنرآموزان و بیمه هنرمندان از جمله اقدامات ویژه ای بودند که طی سال های اخیر در راستای حمایت از فعالان صنایع دستی انجام گرفت.

وی همچنین از آمادگی آذربایجان شرقی در استقبال از گردشگران تابستانی خبر داد و گفت: برپایی نمایشگاه های متعدد صنایع دستی و سوغات در شهرستان های مختلف یکی از برنامه های استقبال از گردشگران تابستانی ورودی به استان به شمار می رود.

محمدی تشریح کرد: نمایشگاه توانمندی های صنایع دستی و سوغات استان در رواق های مسجد کبود تبریز با 60 غرفه و بیش از 38 رشته صنایع دستی با افتتاح در نخستین هفته تابستان امسال پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان و علاقه مندان است.

انتهای پیام/