به گزارش هنرآنلاین به نقل از ایسنا، مراسم یادبود صدابردار فیلم سینمایی "فروشنده" به کارگردانی اصغر فرهادی که چند روز قبل به طور ناگهانی فوت کرد در مجتمع پیامبر اکرم (ص) با حضور عوامل این فیلم سینمایی و جمعی دیگر از اهالی سینما برگزار شد.

در این برنامه که اصغر فرهادی به عنوان کارگردان فیلم سینمایی "فروشنده" پیش از دیگر مهمانان در سالن حاضر شده بود مداحی همراه با نوای نی به یاد زنده‌یاد یدالله نجفی انجام شد.

سپس برخی از سینماگران حاضر، در سخنانی از سابقه همکاری خود با یدالله نجفی گفتند.

امیر اثباتی در ابتدای صحبت خود با بیان اینکه حتماً آقای نجفی دلش نمی‌خواهد که فیلم "فروشنده" ناتمام بماند ابراز امیدواری کرد که این گروه سینمایی هرچه زودتر فیلمبرداری خود را از سر بگیرد.

او در ادامه با قرائت یادداشت کوتاه خود گفت: مرگ او ناگهانی و غافل‌گیرکننده بود. من به نوبت خودم خیلی فکر می‌کنم چون با او هم سن بودم.

وی با اشاره به اینکه آخرین همکاری او با یدالله نجفی در یک فعالیت صنفی و نیز فیلم "قصه‌های" رخشان بنی اعتماد بوده است، افزود: مهم نیست که او صدابردار درجه یکی بود چون زنده بودنش آن طور که او زنده بود برایم فراموش نشدنی است.

فرهاد توحیدی نیز پس از بیان مطالبی از محسن عبدالوهاب درباره همکاری با زنده یاد نجفی، در سخنانی بیان کرد: بسیاری از آدم‌ها مرگ‌اندیش هستند اما یدالله نجفی به مرتبه‌ای رسیده بود که زنده‌اندیش بود و این را به اعتبار دوستی 40 ساله خود با او می‌گویم.

او گفت: "یدی" از همان زمانی که شناختمش سر پرشوری داشت و آدم تراش‌خورده‌ای بود. او مثل بسیاری از جوانان دهه 50 دغدغه عدالت اجتماعی داشت و نسبت به مسائل مختلف از جمله مسائل سیاسی به شیوه خود حرف و موضع داشت و بابت همه آن‌ها هم هزینه پرداخت.

این فیلمنامه‌نویس ادامه داد: این در حالی است که خیلی‌ها عقیده دارند اما ممکن است عقیده‌شان ویترین باشد و در مقام عمل خیلی کم پای کار بیایند اما آن‌ها که این طور نیستند همان زنده‌اندیشانند مثل یدی که جزو آن‌ها بود.

وی با اشاره به اینکه یدالله نجفی حسادتی نداشت در حالی که این حسادت متاسفانه میان اهالی این هنر زیاد است، اظهار کرد: او با خودش رقابت داشت و تهذیب نفس کرده بود؛ همان طور که با تخصص و حرفه خود مغازه و دکان باز نکرد.

در ادامه این مراسم نیکزاد، همسر یدالله نجفی با تشکر و آرزوی موفقیت برای گروه فیلم سینمایی "فروشنده" گفت: به دلیل اینکه یک تریبون پیدا کرده‌ام می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و مطلبی را بگویم که البته هیچ ارتباطی به عوامل فیلم سینمایی "فروشنده" ندارد.

او گفت: می‌خواهم به مرخصی عوامل پروژه‌های سینمایی اشاره کنم که برخلاف کشورهای دیگر گاهی به دلیل صرفه جویی در انرژی و وقت و نیز سرعت بخشیدن به کار حذف می‌شود که این باعث می‌شود در طول سال‌هایی که کنار یدالله نجفی زندگی کردم او که همیشه یک خستگی ماندگار داشته باشد. این برای عوامل فیلم‌ها یک نیاز است و خوب است اگر تکنیک و ابزار وارد می‌کنیم از تجربیات مردمان دیگر که یاد بگیرند چگونه در صلح و آرامش زندگی کنند استفاده کنیم.

همچنین کسری نجفی فرزند زنده یاد یدالله نجفی با بیان اینکه "پدرم به من یاد داد که روزهای سخت می‌گذرد و نباید امید را از دست داد" گفت: پدر قطعاً دوست داشت که "فروشنده" به بهترین شکل ممکن ساخته شود و ما نیز مشتاقانه منتظریم که این فیلم به پایان برسد تا آن را تماشا کنیم.

در پایان دکتر فهیم با اهدای لوحی به همسر زنده‌یاد یدالله نجفی اعلام کرد که قرنیه‌های این صدابردار قدیمی سینما برای اهدا آزمایش شده و به دو بیمارستان در کشور فرستاده شده تا به زودی عمل پیوند انجام شود.

در مراسم یادبود زنده‌یاد یدالله نجفی که از ایرج کریمی نیز یاد شد ترانه علیدوستی، پریسا بخت‌آور، علیرضا حمزه، امیر اثباتی، کاوه سجادی حسینی، حبیب اسماعیلی، نگار اسکندرفر، محمود و کوه‌یار کلاری، رضا ناجی، عبدالله اسکندری، مرتضی رزاق کریمی، علی سرابی، امیرشهاب رضویان، فرهاد توحیدی، هوشنگ گلمکانی، حبیب رضایی، مینا ساداتی، محسن عبدالوهاب از جمله هنرمندان حاضر بودند.