به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی کانون ملی منتقدان تئاتر ایران، این کانون با حمایت مرکز هنرهای نمایشی در نظر دارد در راستای گسترش کمی و کیفی نقد حضوری تئاتر همچنین تلاش برای ارتقاء و پویایی بیشتر تئاتر کشور، در غالب برنامه‌ی "دوشنبه‌های نقد تئاتر" هر هفته با حضور منتقدان عضو این کانون و عوامل اجرایی نمایش‌ها، به نقد و بررسی یکی از نمایش‌های روی صحنه بپردازد.

سومین برنامه از دور جدید جلسات "دوشنبه‌های نقد تئاتر" در سال 95، به نقد و بررسی نمایش "کولا" نوشته و کار نصیر ملکی‌جو اختصاص دارد. در این جلسه که پس از اجرای این نمایش در تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر برگزار خواهد شد، جواد روشن به عنوان کارشناس و مدیر جلسات دوشنبه‌های نقد، رضا آشفته؛ منتقد و کارشناس تئاتر و نصیر ملکی‌جو؛ کارگردان نمایش همچنین بازیگران و عوامل اجرایی گروه حضور خواهند داشت.

لازم به ذکر است ورود به این نشست‌ها برای تمامی علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر تئاتر آزاد است. نمایش "کولا" با بازی پوریا سلطان زاده و سروش شاکر، ساعت 20 در تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر به روی صحنه خواهد رفت.

«شعبده باز» اجرا می‌شود

نمایش «شعبده باز» نوشته و کارگردانی شایان افکاری پس از دو سال با تغییر تیم اجرایی در فرهنگسرای نیاوران، روز یکشنبه 14شهریورماه ویژه عکاسانو اهالی رسانه روی صحنه می‌رود.

براساس این گزارش؛ این نمایش براساس تکنیک مونولوگهای متقاطع نوشته شده وبه قصه‌ای خیالی در جهانی خیالی می‌پردازد که در آن مهاجرت و حسادت باعث خلق کنش وحرکت به جلوی داستان می‌شود.

افکاری تاکنون بیش از ده اثر نمایشی را در تالارهای مختلف روی صحنه برده است و این نخستین اثر او است که باز تولید شده است. دراین اجرا با تغییر رویکرد و نگاهی نو به متن در بازیگران و شکل صحنه‌ها تغییراتی ایجاد شده است.

لازم به ذکر است؛ محمدرضا انتظامی برادرزاده عزت الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما، نخستین فرد از خاندان انتظامی است که وارد عرصه بازیگری شده و در این اجرا بازی دارد.

در نمایش«شعبده باز» بازیگرانی چون؛ محمدرضا انتظامی، عباس بابایی،سوزان قربانی،علی میری،پوپک داداش زاده،رضا قاسمی و امین جمشیدیان بازی می‌کند.

سایر عوامل این نمایش عبارتند از؛ امین جمشیدیان دستیار اول، رضا نوفرستی دستیار دوم،حدیث کریمیان منشی صحنه، سپیده عابدی طراح لباس،کیوان جزایری طراح صحنه،رهام بیگلو گریم،علی روهینا عکاس،مهدی عمادی تیزر،سمیرامیس محمدی مشاور امور رسانه و تبلیغات.

نمایش«شعبده باز» هر روز به استثناء روزهای شنبه ساعت 20:30 به مدت زمان 55 دقیقه در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می‌رود.

این نمایش روز یکشنبه چهاردهم شهریور ماه ویژه عکاسان و اهالی رسانه به روی صحنه می‌رود.

یادآور می‌شویم؛ این نمایش پائیز سال93 در تماشاخانه مشایخی به روی صحنه رفت و با چهل شب اجرا واستقبال فراوان تماشاگران جز آثار مهم این تماشاخانه محسوب می‌شود.

شایان افکاری دوماه گذشته نمایش«دیوار برلین» را در تالار محراب روی صحنه داشت.

"هزار و یک مکر" ویژه عکاسان و اصحاب رسانه به صحنه می‌رود

این نمایش که اجراهای عمومی خود را از 24 مردادماه آغاز کرده است؛ دوشنبه 15 شهریورماه ویژه عکاسان و اصحاب رسانه به صحنه می‌رود.

نمایش "هزار و یک مکر" مضحکه فولکلور ایرانی است که تمام بازی‌ها و تکنیک‌های نمایش‌های تخت حوضی و سیاه بازی را به تصویر می‌کشد.

در این نمایش مجید علم‌بیگی، فیروز حیدرزاده، حمیدرضا ملاحسینی، داوود معینی‌کیا، هاتف کلانه، پدرام خیرابی، مریم عسگری و راشین فروتن بازی می‌کنند.

نمایش "هزار و یک مکر" به نویسندگی شه‌ناز روستایی و کارگردانی برکه فروتن تا یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۰در سالن اصلی تالار محراب به صحنه می‌رود.

اجرای ویژه هنرمندان نمایش" این یک مستند است" برگزار شد در اجرای ویژه نمایش این یک مستند است نوشته و کار عرفان خزعلی که با حضور هنرمندان و دست اندرکاران رشته های موسیقی، تجسمی و ادبیات برگزار شد، کارگردان این اثر نمایشی بر درک مخاطب به عنوان والاترین هدف گروه اجرایی تاکید و مدیر تماشاخانه سه نقطه نیز حمایت و توجه جدی به استعدادهای جوان تئاتر کشور را یکی از سیاست های اصلی این مرکز نمایشی عنوان کرد.

در آیین اجرای ویژه هنرمندان رشته های تجسمی، موسیقی و ادبیات این نمایش که با حضور دست اندرکاران هنرهای یاد شده در سالن استاد خسرو شکیبایی سه نقطه برگزار شد، محمد حسن نجفی مدیر عامل این مرکز آموزشی و نمایشی با اظهار خرسندی از حضور هنرمندان، توجه جدی و حمایت از استعدادهای جوان در عرصه تئاتر کشور را یکی از سیاست ها و برنامه های اصلی تماشاخانه سه نقطه ذکر کرد و افزود: در این مرکز تلاش کرده ایم تا حمایت های ویژه ای از نسل جوان و مستعد تئاتر کشور داشته و زمینه مناسبی را برای بروز و ظهور این استعدادها فراهم سازیم. وی تاکید کرد: بر اساس همین سیاست تاکنون موفق به معرفی چهره های زیادی به دنیای سینما و تئاتر و تلویزیون شده ایم و بدون تردید این مسیر را با همه دشواری هایش ادامه خواهیم داد.

این گزارش حاکیست: عرفان خزاعلی کارگردان نمایش این یک مستند است نیز در ادامه در سخنان کوتاهی به فضای نمایش اشاره کرد و گفت: برخورد ما با نمایش ، برخوردی متفاوت و چند زاویه ای از دیدگاه های هنر است .به عنوان مثال: هنر موسیقی ، هنرهای نمایشی ، هنر های تجسمی و ادبیات که در ترکیبی باهم اثری را به مخاطب ارائه می دهند.وی افزود: در نمایش ما درک مخاطب والا ترین هدف قلمداد می شود و به همین علت تصمیم گرفتیم تا برای هر اجرا فیلتر قرارداده و فقط میزبان بیست تماشاگر شدیم.و این بیست نفر تجربه ای آوانگارد را در مکعبی با ما به اشتراک می گذارند.تجربه ای با درون مایه ی نمایشی و اسکلت بندی ادبی و تصویری تجسمی. خزاعلی ادامه داد:ما در این تجربه با اتفاقی مستند هم رو به رو می شویم وموزه ای از وسایلی مستند با تاریخچه ای دراماتیک را در اختیار مخاطبمان قرار می دهیم موزه ای از وسایلی که شاید در اطراف ما آدم ها همیشه ازآن استفاده می کنند اما به ارزش ها و شخصیت آنها آگاه نیستند. من در این نمایش قراردادی با مخاطب خودم میبندم که لحظه ی بیرون رفتن از سالن در ذهنش دیگر معنای اشیاء تغییر کند.

اضافه می شود: عواملی که در اجرای نمایش «این یک مستند است» همکاری می‌کنند عبارتند از: کارگردان و نویسنده عرفان خزاعلی، دستیار کارگردان قصه جلالی جعفری، بازیگردان و بازیگر: غزال عنقاگیر،پرفورمر و مسئول مستندات: یکتا طبیبی، نوازنده و مسئول موسیقی: آلین جوهرچی،کریتور: محمد باکویی، طراح صحنه و ساخت: فخرالدین سعادتزاده، عکاس مازیار صادقی، ارتباطات رسانه ای و اطلاع رسانی: روابط عمومی سه نقطه (ندا طهرانی- مصطفی محمودی) تبلیغات فضای مجازی: طراحان هنر ایرانیان.

نمایش «این یک مستند است» اثری از گروه «آبجکتیو» همه روزه تا هفتم مهرماه ساعت 20:30 با مدت زمان 60 دقیقه و بهای بلیت 20 هزار تومان در سالن استاد خسرو شکیبایی تماشاخانه سه نقطه واقع در میدان ولی عصر (عج)- بلوار کشاورز- بعد از تقاع فلسطین- خیابان کبکانیان- نبش کوچه مرتضی زاده به روی صحنه است.