به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ سومین فیلم از بخش یک فیلم ساز یک نگاه :مروری بر سینمای پیتر واتکینز ازبخش سوم سینما تک موزه ، روز یکشنبه 31 مرداد ماه ساعت 13فیلم " کمون پاریس " محصول سال 2000( فرانسه) ، به مدت 344 دقیقه به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

پیتر واتکینز فیلمساز انگلیسی در سال 1999 نزدیک به دویست نفر را گرد هم آورده تا کمون پاریس سال 1871 را بازسازی کند. گویی که این اتفاق به صورت زنده در تلویزیون پخش شده است. در یک تجربه‏ی خلاقانه که بازتابی از دموکراسی سوسیالیستی کوتاه مدت کمون پاریس است، تمام عوامل و بازیگران واتکینز چند هفته را در فضای یک کارخانه‏ی قدیمی خارج از شهر پاریس گذراندند و صحنه‌‏ها و دیالوگ‏ها را مطابق با ماه‏ها تحقیق تاریخی گسترده شکل دادند. نتیجه‏ی آن، فیلم «کمون پاریس» (1871) است، تولید سال 1999 و به مدت تقریبا 6 ساعت. این فیلم مطالعه‏ای است در قدرت تحمل یک انقلاب اجتماعی-سیاسی که تلاش می‏کند تا دوباره به روی صحنه رود و محکی است هم برای کسانی که در این پروژه همکاری کرده‌اند وهم برای آن‏ها که مشتاقانه مخاطب این فیلم بوده‌اند.

فیلم واتکینزکمون پاریس را دوباره بازسازی کرده و انقلاب را آن‌طور که در خیابان‏های شهر، کافه‏ها، خانه‏ها و محفل‏های سیاسی رخ داده، دراماتیزه کرده و نشان می‏دهد. در کل این شش ساعت، فراز و نشیب‏های کمون پاریس نشان داده می‏شود، از اولین صحنه‏‌های شادی مردم گرفته تا پیروزی نهایی نیروهای دولت فرانسه بر کموناردهای انقلابی. در ابتدای فیلم مواجهه‏ی بین مردم پاریس‏ و ارتشی‏هایی نشان داده می‏شود که سعی می‏کنند نظم پایتخت را بازگردانند‏. خبرنگاران که لباس‏های همان دوره را پوشیده‏اند مجهز به میکروفون‏اند، توسط یک دوربین متحرک دنبال می‏شوند و صدای هیجانات انقلابی در روزهای اول را ثبت می‏کنند. واتکینز علاوه بر نشان دادن اشتیاق انقلابیون در تغییر نظم اجتماعی، بورژواها را هم نشان می‏دهد که از بر هم ریختن نظم عمومی شهر مضطرب‌‏اند.

یادآوری می شود: علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه های نمایش فیلم درفصل تابستان، روز های یکشنبه و چهارشنبه هر هفته به موزه هنرهای معاصر تهران، واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.