به گزارش هنرآنلاین ، اختتامیه نوزهمین جشنواره ملی تئاتر مقاومت فتح خرمشهر فردا دوم خرداد ماه همزمان با میلاد حضرت مهدی (عج) و شب آزادسازی خرمشهر بر روی لندی گراو در کنار رود کارون برگزار می شود.

از نکات مهم برگزاری این مراسم حذف سخنرانی مسئولان است و قرار است همه سخنرانی ها در کلیپی کوتاه برای حاضران پخش شود. نیمه دهقان کارگردان این مراسم است و کوروش زارعی، اجرای برنامه را برعهده دارد. اختتامیه نوزدهمین جشنواره ملی مقاومت فتح خرمشهر ساعت 20:30 با حضور هنرمندان و مردم خرمشهر و آبادان در کنار رود کارون برگزار می شود.

ساخت دو سالن نمایشی در آبادان و خرمشهر تا آغاز جشنواره بیستم مقاومت

معاون فرهنگی منطقه آزاد اروند گفت: طبق مصوبه هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند دو سالن مجهز هر یک به مساحت 700 متر مربع را تا قبل از آغاز جشنواره بیستم مقاومت به بهره برداری خواهیم رساند.

سیدمرتضی نعمت زاده، معاون فرهنگی منطقه آزاد اروند در رابطه با اقدامات فرهنگی هنری این سازمان درآبادان و خرمشهر گفت: در مقایسه میان منطقه آزاد اروند با دیگر نقاط کشور و مناطق آزاد ما هر روز یک اتفاق تازه فرهنگی هنری داریم. در شرایطی که به دلیل مشکلات مالی در بسیاری از مناطق کشور شاهد حرکت های گسترده و وسیعی نبوده ایم، اما منطقه آزاد اروند در این زمینه هزینه کرده است و کارهایی را انجام داده ایم. متاسفانه نگاه بسیاری از مناطق کالبدی است، اما نگاه ما به نیروی انسانی است.

معاون فرهنگی سازمان منطقه آزاد اروند در تعریف خود از نیروی انسانی گفت: میزان برنامه و جشن های هنری ما بسیار بوده اند و هنرمندان را درگیر این مراسم ها کرده ایم. امسال هم بزرگترین خیمه هنری را در مسیر شلمچه خواهیم داشت و هر کس می خواهد در کنار موکب های حسینی فعالیت کنند میزبانش هستیم.

وی تصریح کرد: دو بخش داریم، یا باید هزینه کار هنرمندان را بدهیم یا شرایط را برای فعالیت آن ها ایجاد کنیم.

نعمت زاده با تاکید بر ایجاد زیرساخت های مناسب در آبادان و خرمشهر اظهار داشت: طبق مصوبه هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند دو سالن مجهز هر یک به مساحت 700 متر مربع را احداث خواهیم کرد. کلنگ ساخت این دو سالن همزمان با اختتامیه نوزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت فتح خرمشهر زده می شود و تا سالن آینده که دوره بیستم جشنواره قرار است برگزار شود به مرحله احداث خواهد رسید.

عرضه نمایش نامه "تکه های سنگین سرب" با تخفیف ویژه در خرمشهر و آبادان

نمایشنامه "تکه های سنگین سرب" به نویسندگی ایوب آقاخانی با 60 درصد تخیف در جریان جشنواره تئاتر ملی مقاومت فتح خرمشهر عرضه می شود.

این نمایشنامه روایتی از زندگی شهید چمران است و از جمله آثار برجسته و متفاوت آقاخانی به حساب می آید که توسط انجمن هنرهای نمایشی ایران و واحد انتشارات پوشه منتشر شده است.

ایوب آقاخانی در رابطه با "تکه های سنگین سرب" می گوید:" من اصرار داشتم نمایش ساده و صمیمی را تعریف کنم و به هیچ عنوان مانند سینما به دنبال لشکرکشی‌های روی صحنه و پروداکشن‌های آنچنانی نبودم. من می‌خواستم نمایشنامه‌ای را برای اجرای در صحنه آماده کنم که مخاطبان نسل دهه 70 جذب آن شوند و قاطعانه می‌گویم این اثر یکی از سخت‌ترین نمایشنامه‌های من بود."

علاقه‌مندان به خرید این کتاب می توانند تا پایان نوزدهمین جشنواره ملی تئاتر مقاومت فتح خرمشهر با مراجعه به سالن های مهر آبادان و خلیج فارس خرمشهر، با تخفیف 60 درصدی و تنها با مبلغ 3 هزار تومان این نمایشنامه را خریداری کنند.