به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی پنجمین جشنواره سراسری تئاتر ایثار، مراسم اختتامیه این رویداد هنری عصر دیروز (دوشنبه) با حضور مسئولان بنیاد شهید و هنرمندانی همچون اردلان شجاع کاوه، سیاوش طهمورث، حسن خلج، نصرالله قادری، شهرام کرمی، رحمت امینی، گیتی معینی در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.

حمایت از اجرای عمومی نمایش‌های جشنواره ایثار در استان‌ها

در ابتدای این مراسم، حسینعلی بیات دبیر پنجمین جشنواره تئاتر ایثار گفت: به گواه تاریخ، تجربیات و اندوخته‌های ارزشمند انقلاب اسلامی، گنجینه‌ای بسیار درخشان است که نباید از دیدگان نسل‌ها پنهان بماند و غبار زمان‌بر جلوه الهام آفرین آن، پرده فراموشی افکند؛ گوهرهای شگفت‌انگیز ایثار و شهادت که در دریای دفاع مقدس تبلور یافته است.

وی افزود: این امور نه‌فقط به عصر و زمان بلکه به همه آیندگان تعلق دارد و از این روست که ما باید با تلاشی خستگی‌ناپذیر، به رسالت انتقال این دستاوردهای بی‌بدیل اهتمام جدی بورزیم و هنر ازجمله ابزارهایی هستند که می‌توان در راه به نمایش درآوردن و به تصویر کشیدن باشکوه‌ترین تجلیات روح سلحشوری و عرفان رزمندگان، جانبازان و ایثارگران از آن‌ها بهره‌های درخور و مؤثر داشت.

بیات تصریح کرد: هر هنرمند متعهد و دردمندی می‌تواند صحن تئاتر را بدل به صحنه‌ای از حضور زنده و احساس‌برانگیز از مردان و زنانی کند که با جان‌فشانی‌هایی خود سربلندی ملتی را رقم زند زیرا زبان نمایش زبان گویایی است که به‌آسانی با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کند.

دبیر پنجمین جشنواره تئاتر ایثار بیان کرد: یقین دارم بهره‌گیری از مضامین بلند ایثار و شهادت اعتلابخش زندگی مادی و معنوی همه بندگان راستین خداوند است و در این جشنواره شاهد حضور زیباترین نمادها در خصوص ایثار و مقاومت بوده‌ایم و باید با به‌کارگیری بیشترین خلاقیت در آینده‌ای نه‌چندان دور، با استفاده از امکانات و کلیه ابزارها شاهد انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان این مرزوبوم باشیم.

وی با اشاره به اینکه ۷۳۵ اثر به دبیرخانه پنجمین جشنواره تئاتر ایثار رسیده بود که ۶۰۰ اثر در بخش بزرگسال و ۱۳۵ اثر در بخش کودک و نوجوان را شامل می‌شد، ادامه داد: نمایش‌های جشنواره با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تهیه و در استان‌ها پس از برگزاری جشنواره برای اجرای عمومی موردحمایت قرار خواهند گرفت.

باید از تمام ابزارهای هنری برای ترویج فرهنگ شهید و شهادت استفاده کرد

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سید حسن مؤذنی معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید، پیام حجت‌الاسلام شهیدی، معاون رئیس‌جمهور را قرائت کرد و سپس گفت: همان‌طور که بنیاد شهید، دستگاه برتر در حوزه قرآن شناخته می‌شود، باید تلاش کرد تا در عرصه تئاتر هم می‌تواند حرفی داشته باشد و برنامه‌هایی را برای جوانان و نوجوانان تعریف کند.

وی شناخت استعدادهای هنری در استان‌ها، معرفی توانمندی ایثارگران، انتقال پیام و وصیت شهیدان در قالب نمایشنامه و تئاتر به جامعه را از اهداف جشنواره تئاتر ایثار برشمرد و ادامه داد: در این کشور در دوران دفاع مقدس حماسه‌هایی خلق شد که یکی از راهه‌ای انتقال این پیام به مخاطبان، هنر تئاتر است.

مؤدنی با اشاره به اینکه دفاع مقدس شاهد حضور یک طیف خاص نبود، تصریح کرد: همه هنرمندان در عرصه‌های مختلف هنری کشور تأکید دارند که باید پیام آن‌هایی که در دوران جنگ ۸ ساله ایران و عراق فداکاری کردند، به نسل جدید معرفی شود و از ابزارهایی مانند کتاب، تئاتر، سینما و سریال باید برای نمایش آن مفاهیم و ترویج فرهنگ شهید و شهادت استفاده کرد.

ایده‌های نابی که روی صحنه شهید می‌شوند

سپس نصرالله قادری به‌عنوان یکی از اعضای هیئت‌داوران بخش بزرگسال پنجمین جشنواره تئاتر ایثار گفت: در جامعه ما این تصور وجود دارد که تئاتر امری روشنفکری است و برای نخبگان؛ و مردم عادی با آن ارتباط ندارند درحالی‌که تئاتر از بدو پیدایش با مردم سروکار داشته است.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه ریشه تئاتر در دین است، افزود: ما به‌عنوان هنرمند به پوسته ظاهری دین چسبیده‌ایم و آنچه ما در تئاترهای خود ارائه می‌دهیم، از نظر تکنیکی به‌شدت در رنج است و به همین دلیل گروه‌های اجرایی، شعارپردازی می‌کنند و به همین دلیل، آنچه را می‌خواهیم بگوییم به ضدش تبدیل می‌شود.

وی بیان کرد: مفاهیم بسیار زیبایی وجود دارد و ایده‌ها، بسیار عالی است اما متأسفانه این ایده‌ها روی صحنه شهید می‌شوند.

قادری توضیح داد: ما به‌عنوان یک هنرمند رسالت داریم باید وقایع را زیبا ببینیم و آفرینشگری روی صحنه باشیم که انواری از انوار الهی بر ما تابیده باشد تا بتوانیم آن را بازتاب دهیم.

حضور پررنگ گروه‌های تئاتر شهرستانی در میان برگزیدگان بخش‌های بزرگسال و کودک و نوجوان

در ادامه برگزیدگان بخش بزرگسال پنجمین جشنواره سراسری تئاتر ایثار معرفی شدند که به این شرح است.

جایزه بخش موسیقی، به اردلان فنی و علی‌اکبر قاسمی آهنگسازان نمایش "چند خواب از زندگی بارانی" از یاسوج و میلاد نجفی آهنگساز نمایش "نامه‌ها" از تهران اهداء شد.

آرزو مهری از استان اردبیل برای نمایش "آخرین نامه" در بخش طراحی صحنه موردتقدیر قرار گرفت و تندیس جشنواره به محمد رسائلی، طراح صحنه نمایش "با زخمی بر شانه‌هایش" از استان گیلان اهدا شد.

لوح تقدیر و جایزه نقدی بازیگر کودک به اوستا گشتاسب از یاسوج، بازیگر نمایش "چند خواب از زندگی بارانی" داده شد و در بخش بازیگری مرد، هیات داوران از بازیگران نمایش‌های ذیل بدون ترتیب اولویت تقدیر بعمل آورد.

۱- نمایش با زخمی بر شانه‌هایش، فرزاد میرزازاد از استان گیلان ۲- بازیگر نمایش دیدمک، مالک احدپور سراج از تهران ۳- بازیگر نمایش ماه‌گرفتگی، ایرج قوش چی از گلستان ۴- بازیگر نمایش ایستاده در موقعیت، محسن زرآبادی از استان تهران ۵- بازیگر نمایش ایستاده در موقعیت، محمدهادی عطایی از تهران

همچنین علی شعاعی بازیگر نمایش سقط جنون آقای از ایلام رتبه اول را کسب کرد؛ مرتضی شاه کرم بازیگر نمایش دیدمک از تهران و علی غابشی بازیگر نمایش نوبت یعنی بعدی از تهران دوم شدند و رتبه سوم را مهدی میرزائیان بازیگر نمایش معبرسفید از تهران و امین وحیدی پور بازیگر نمایش آبان از تهران مشترکاً کسب کردند.

هیات داوران در بخش بازیگری زن از بازیگران نمایش‌های ذیل بدون ترتیب اولویت تقدیر بعمل آورد.

۱- بازیگر نمایش با ماه‌گرفتگی، رؤیا کریمی از استان گلستان ۲- بازیگر نمایش نوبت یعنی بعدی و دیدومک، مرجان بنی سعید از تهران ۳- بازیگر نمایش باد کافر، آمینه مزروعی از تهران ۴- بازیگر نمایش گاهی همیشه سرد، نرجس خاتون بدرالطالعی از استان گیلان ۵- بازیگر نمایش وقتی که یاد می‌رود، آذین امیری از کرمانشاه

همچنین در این بخش تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به طیبه صید محمدی، بازیگر نمایش سقط جنون از ایلام تعلق گرفت و هما پریسان برای نمایش نوبت یعنی بعدی از تهران و رستا رضوی بازیگر نمایش آبان از تهران، رتبه سوم را کسب کردند و رتبه دوم نیز مشترکاً به صفورا کاظم پور بازیگر نمایش معبر سفید از تهران و ندا قاسمی بازیگر نمایش وسط یک معجزه از کرمانشاه اهدا شد.

در بخش نویسندگی، هیات داوران پنجمین جشنواره سراسری تئاتر ایثار ضمن تقدیر از امیر دژاکام و ایوب آقاخانی با اهداء لوح سپاس و جایزه نقدی، از نویسندگان نمایشنامه‌های ذیل بدون ترتیب اولویت تقدیر بعمل آورد.

۱- مهدی نصیری نویسنده نمایشنامه مرثیه باد ۲- مرتضی شاه کرم نویسنده نمایشنامه نوبت یعنی بعدی ۳- کامران شهلایی نویسنده نمایشنامه وسط یک معجزه

در بخش کارگردانی، محمدرضا درند و سعید زندی از کرمانشاه برای نمایش وقتی که یاد می‌رود رتبه اول را کسب کردند، علی شعایی از ایلام برای نمایش سقط جنون دوم شد و فهیمه فخرالدین از تهران برای نمایش باد کافر، رتبه سوم را به دست آورد.

سپس برگزیدگان بخش کودک و نوجوان که داوری آن را سیمین امیریان، منصور خلج و شهرام کرمی بر عهده داشتند، به ترتیب زیر اعلام شد.

لوح سپاس و جایزه نقدی در بخش موسیقی به وحید چهل امیرانی، آهنگساز نمایش "بنگله دکتر مکنزی" از بوشهر (جزیره خارک).

لوح سپاس و جایزه نقدی در بخش طراحی لباس به آرش شریف‌زاده، نمایش "یک دقیقه" از تهران.

لوح سپاس و جایزه نقدی در بخش طراحی صحنه، رضا پور تراب زاده برای نمایش "آتیس ها و پاتیس ها" از استان گلستان، گرگان.

لوح سپاس و جایزه نقدی بخش طراحی و ساخت عروسک به کیوان اقبالی گوران از استان البرز برای نمایش به دنبال قهرمان".

لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش بازیگر کودک و نوجوان به کیانا آرم‌اند بازیگر نمایش‌های "خروسک پریشان" از تهران و بازیگر نمایش "سیب خورها و گلابی خورها"، زهرا قاضی عسگر از اصفهان اهدا شد.

هیات داوران در بخش بازیگری زن، با اهداء لوح سپاس و جایزه نقدی از کیانا سپهری بازیگر نمایش "یه گربه و یه ماهی" از تهران و بازیگر نمایش "آقا غول و خاتون غول"، معصومه پاشایی از کرمانشاه تقدیر بعمل آورد.

رتبه سوم به‌طور مشترک به شقایق زمانی بازیگر نمایش "آتیسها و پاتیس ها" از گلستان و دنیا فتحی از کرمانشاه برای نمایش "آقا غول و خاتون غول"؛ رتبه دوم به‌طور مشترک به اکرم یدی بازیگر نمایش "خانه خورشید" از کرمانشاه و بازیگر نمایش "ماه و ژیار"، ماندانا عبقری از تهران اهدا شد و هیات داوران در این بخش برای رتبه اول انتخابی نداشت.

در بخش بازیگری مرد، رتبه سوم به مهدی کاویان از گلستان برای نمایش "آتیس ها و پاتیس ها" و حامد شریفی برای نمایش "راز دوستی ما" از تهران؛ رتبه دوم به‌طور مشترک به بازیگر نمایش "خروسک پریشان"، سعید حاج حیدری از تهران و بازیگر نمایش "راز دوستی ما"، محسن قصری از تهران و بازیگر نمایش "ماه و ژیار"، حمیدرضا حسینعلی از تهران اهدا شد و هیات داوران برای رتبه اول در این بخش انتخابی نداشت.

در بخش کارگردانی، احسان رجبلو کارگردان نمایش "آتیس ها و پاتیس ها" از استان گلستان حائز رتبه نخست شد و آرش شریف‌زاده از تهران برای نمایش "خروسک پریشان" و رضا بیات برای نمایش "پسرک و غول تشن ها" به ترتیب سوم و دوم شدند.

هیات داوران در آیتم نمایشنامه‌نویسی بخش کودک و نوجوان پنجمین جشنواره سراسری تئاتر ایثار، انتخابی نداشت.

در حاشیه: *از الله‌قلی نظری و رضا حسینی به‌عنوان پیشکسوتان تئاتر گلستان و مشهد با اهدای لوح سپاس، تندیس جشنواره و جایزه نقدی تجلیل به عمل آمد و اعلام شد این افراد مورد ارزیابی هیات داوران قرار نگرفته‌اند. *ناصر تقی زاده و گنجی، دو هنرمند نقاش جانباز دفاع مقدس در طول برگزاری مراسم اختتامیه به خلق تابلوی نقاشی مشغول بودند که در انتهای مراسم از آن‌ها تجلیل شد. *از همسر شهید مختار سالمی که بازیگر تئاتر سال‌های دهه ۶۰ بود، تجلیل به عمل آمد. *هیات داوران نمایش‌های "وقتی که یاد می‌رود" از استان کرمانشاه و "به نوبت یعنی بعدی" از استان تهران را به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فجر معرفی کردند. *گروه‌های نمایشی کرمانشاه از هنرمند فقید تئاتر این خطه، بانو ثریا شیرزادی یاد کردند و یادش را گرامی داشتند. *جمع زیادی از خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران در مراسم اختتامیه حضور داشتند.

انتهای پیام/