سرویس تئاتر هنرآنلاین: در حالی که فعالیت تمامی بخش‌های بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از صبح روز گذشته 9 مرماه آغاز شده بود، افتتاحیه رسمی این جشنواره با حضور محمدناصر نیک بخت استاندار همدان، معاونان و مسئولان فرهنگی و هنری استان، بهروز کارخانه‌ای مدیرعامل هلال احمر استان همدان، ریحان سروش مقدم مدیرکل میراث فرهنگی همدان، هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره و جمع کثیری از مردم شهر همدان در فضای باز شهربازی این شهر برگزار شد.

خانواده‌ها که از ساعت‌ها قبل برای حضور در مراسم در این محوطه حاضر شده بودند، جشن با شکوهی که آغاز بیست و دومین دوره جشنواره را نوید می‌داد همراهی کردند.

سکوی نیم دایره‌ای بخشی از استخر این پارک را پوشانده و صحنه‌پردازی ساده آن با تکیه بر نورپردازی‌های رنگین جلوه بصری ویژه‌ای پیدا کرده بود. قرائت قرآن، اجرای سرود ملی ایران، اجرای تواشیح و حضور دو مجری از همدان و تهران که با ادای احترام به خانواده‌های قربانیان حادثه منا کارشان را شروع کردند، آغازگر مراسم بود و نجمه جودکی و حمید رضا رضایی با اجرای شاد خود کودکان را همراه کردند.

فاضل عبادی، رئیس جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان اولین سخنران این مراسم بود که با تبریک بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک، پیام علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت کرد.

در این پیام آمده بود: "رویدادهای ارزشمند هنری محصول هنرمندان آگاه و شریفی است که برای اعتلای فرهنگ ایران اسلامی تلاش می‌کنند.

جنتی در این پیام هنر نمایش را امکانی اثربخش برای پرورش مخاطب دانسته و اظهار کرده بود: "این جشنواره فرصت مناسبی برای ارائه آثار فرهنگ و اقوام مختلف است تا بتوانم تبادل تجربه کنیم. این امر می‌تواند زمینه آگاهی و اندیشه‌ورزی را فراهم کند."

در ادامه این مراسم دبیر بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره فیلم نوجوانان در همدان اظهار کرد: معتقدم همدان ظرفیت تبدیل به پایگاه هنری کودک و نوجوان را دارد.

شهرام کرمی با بیان اینکه جشن بیست و دو سالگی جشنواره را در همدان جشن گرفته‌ایم، گفت: امیداورم این جشنواره به صد سالگی و هزار سالگی خود هم برسد.

وی با تأکید بر اینکه فرزندان این سرزمین حق بزرگی به گردن ما دارند زیرا آینده نظام را تضمین خواهند کرد؛ افزود: نباید از هیچ تلاشی برای این قشر فروگذار کنیم.

کرمی با گرامیداشت یاد شهدای عزیز کشورمان از اینکه شهدا آرامش ملت ایران را تضمین کرده‌اند سخن به میان آورد و تصریح کرد: کودکان و نوجوانان ایران با پیروی از آرمان‌های شهدا، آینده درخشانی برای این کشور رقم خواهند زد.

دبیر بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با اشاره به فاجعه منا، شهادت جمعی از هموطنان‌مان را به ملت ایران و خانواده های جان‌باختگان تسلیت گفت.

کرمی با تأکید بر حضور گروه‌های نمایشی از استان‌های مختلف کشور و 10 گروه خارجی در این دوره از جشنواره گفت: با حضور اساتید مختلف در رشته‌های نمایشی، اوقات خوبی در این جشنواره برای کودکان و نوجوانان رقم خواهیم زد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان نیز از دیگر سخنرانان این مراسم پرشور بود. وی ضمن قدردانی از استاندر همدان که درخصوص برگزاری جشنواره حمایت‌های زیادی در راستای اجرای برنامه‌های فرهنگی در استان دارد، از مجموعه هنرمندان شرکت‌کننده در این جشنواره قدردانی کرد.

الهی تبار افزود: استان همدان پیشرو تاریخ ایرانیان و اولین تخت‌گاه ایران و بازیگر درجه اول سیاست و فرهنگ و همچنین پایه‌گذار سنت‌های اجتماعی در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: از سه هزار سال پیش همدان مرکز تجارت، فرهنگ و رابطه بین مردم و حاکمان بوده و خاستگاه، عالمان عارفان و هنرمندان بوده است.

الهی‌تبار عنوان کرد: از دو سال گذشته که فعالیت‌های فرهنگی و هنری در همدان رونق ویژه‌ای یافته و مسئولان ارشد فرهنگی را به تکاپو واداشته است.

وی تصریح کرد: استقرار دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر کودکان و نوجوان در این دوره از اتفاقات خوبی بود؛ برنامه‌های اجرایی توسط استان برنامه‌ریزی شد. امسال برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان و جشنواره تصویرسازی آیات در حوزه قرآن و عترت را در پیش داریم.

الهی تبار افزود: قطار فرهنگی و هنری برنامه‌های کودک و نوجوان، با سرعت زیاد در همدان در حال حرکت است و از اینکه همدان میزبان هنرمندان جشنواره است به خود می‌بالیم.

اجرای این مراسم با برنامه‌های متنوع نمایشی، پانتومیم، نمایش خیابانی کنسرت حشرات و ... تا پاسی از شب ادامه داشت تا کودکان و نوجوانان همدانی شب عید سعید غدیر را جشن بگیرند.