به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی در پایان اجرای این اثر نمایشی با تقدیر از پیگیری ها و مشاوره های رییس شورای اسلامی شهر تهران قبل از به صحنه رفتن نمایش " تکه های سنگین سرب" در تالار چهارسو توضیح داد: خوشبختانه از چندی پیش به پیشنهاد شخص ایوب آقاخانی تصمیم گرفتیم با در نظر گرفتن ظرفیت بسیار غنی و ارزشمند زندگی شهید دکتر مصطفی چمران نمایشی را روی صحنه ببریم که خوشبختانه این امر اتفاق افتاد و با همت گروه اجرایی نمایش، در آستانه فرا رسیدن هفته دفاع مقدس ما میزبان این اثر نمایشی با کیفیت در تالار چهارسو هستیم.

اسطوره ای به نام شهید مصطفی چمران

وی ادامه داد: ویژگی دوران هشت ساله دفاع مقدس نسبت به همه جنگ های دنیا این است که با همت بزرگمردان و ایثارگرانی چون شهید چمران و رزمندگان اسلام اجازه ندادیم حتی یک وجب از خاک میهن اسلامی به دست دشمن برسد. به هر حال در دورانی قرار گرفتیم که پرداختن به زوایای شخصیتی اسطوره های معاصر کشور ما از جمله شهید چمران کمی خلوت شده و اگر با زبان هنر تئاتر کاری کنیم که نسل جوان ما با این اسطوره های ارزشمند بیشتر آشنا شوند آن وقت شاهد خواهیم بود که به جای عکس چه گوارا در لباس جوانان، عکس اسطوره ای به نام شهید چمران نقش خواهد بست.

مدیرکل هنرهای نمایشی بیان کرد: تمام سعی ما به ویژه گروه اجرایی نمایش به نکته معطوف بود که کاملا به اسناد به جای مانده از زندگی ارزشمند دکتر مصطفی چمران پایدار بمانیم و به نقاطی بپردازیم که برای نسل جوان جذابیت داشته باشد. با این حال از اینکه دکتر مهدی چمران که در این دو روز با جدیت و مهربانی گروه را در اجرای هرچه بهتر نمایش یاری دادند قدر دانی می کنم و امیدوارم شاهد اجرایی با کیفیت و مخاطب پسند از نمایش تکه های سنگین سرب باشیم.

شفیعی در بخش پایانی صحبتهای خود گفت: امیدوارم روزی این شرایط را داشته باشیم که با حمایت مسوولان، نمایش " تکه های سنگین سرب " را در کشور لبنان اجرا کنیم.

چمرانی که باید جوانان او را بیشتر بشناسند

ایوب آقاخانی نویسنده و کارگردان نمایش " تکه های سنگین سرب" هم در نشست صمیمانه ای که بعد از پایان اجرا با رییس شورای اسلامی شهر داشت، تاکید کرد: البته الزامات تولید یک اثر هنری که روایت خلاقه دارد، نیازمند دگر دیسی در ابعاد مختلف واقعیات دارد که ما نیز برای اجرای نمایش " تکه های سنگین سرب" به آن توجه داشتیم . یعنی شاید در جایی برخی از نکات زندگی شهید چمران درشت نبوده اما به جهت اینکه می خواستیم با زبان جوان هایی صحبت کنیم که چند سال بعد از جنگ به دنیا آمده اند، بنابراین با عدسی درشت تری به برخی از روایت ها نگاه کردیم و امیدواریم در این راه نیز موفق بوده باشیم.

وی گفت: ما در نگارش و اجرای این اثر نمایشی نهایت تلاش خود را انجام دادیم که جوانان این نسل با زبان خودشان نمایش را تفسیر کنند. البته ممکن است در برخی از موارد دکتر مهدی چمران به عنوان برادر شهید مصطفی چمران بعد از شنیدن برخی از دیالوگ ها و حالات نمایشی پیش خود بگوید که "مصطفی چمران این حرف ها و رفتارها را نداشت"، اما من لازم است به این نکته تاکید کنم در این نمایش به هیچ عنوان از مستندات و اسنادی که باید به آن رجوع می کردیم، خارج نشدیم. آنچه برای ما در اجرای این نمایش بسیار مهم بود مواجه شدن تماشاگر به ویژه تماشاگر جوانی بود که شناخت چندانی از شهید چمران نداشت اما با خروج از سالن با چشمانی سنگین و سرخ تالار چهار سو را ترک می کرد و حالا خوشحالیم که این اتفاق در همین اجرای اول افتاد.

کارگردان نمایش " تکه های سنگین سرب" در بخش دیگری از صحبتهای خود تصریح کرد: بسیار خوشحالم که امشب برای دومین بار برادر شهید مصطفی چمران برای دیدن این اثر نمایشی به تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر آمده و نسبت به اثری که امروز برای اولین بار روی صحنه رفت احساس خوبی دارد. این بزرگترین هدیه و دستاوردی بود که می توانستم از این نمایش داشته باشم که برادر شهید چمران فارغ از هر گونه سمت و منسب این نمایش را تایید کرده است.

آقاخانی تصریح کرد: دیشب وقتی حال دگرگون شده پیام دهکردی را بعد از ملاقات با دکتر مهدی چمران دیدم به وظیفه دشواری که در این مدت داریم بیشتر پی بردم، و حالا بسیار خوشحالم که بخشی از نگرانی های ما از بین رفته و برادر این شهید بزرگوار کار کار ما را تایید کرده است. البته زندگی شهید چمران گوشه های زیادی برای مطالعه و تحقیق دارد که من امیدوارم روزی این شرایط را داشته باشم که درباره زوایای دیگر عمر موثر این شهید تحصیلکرده، کارهایی را انجام دهم .

توصیه های برادرشهید چمران به گروه اجرایی نمایش

مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران هم که طی روزهای گذشته برای دومین بار در مجموعه تئاتر شهر حضور یافته بود با تقدیر از عوامل اجرایی نمایش " تکه های سنگین سرب" و ارائه نقطه نظرهای محتوایی برای اجرای هرچه بهتر این اثر نمایشی توضیح داد: همین که عده ای از هنرمندان جوان و با انگیزه حوزه تئاتر تصمیم گرفتند درباره یکی از شخصیتهای موثر نظام جمهوری اسلامی و جنگ تحمیلی یک اثر نمایشی را روی صحنه ببرند، کاری ارزشمند و قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: من هم قبول دارم که تا به امروز در حد و اندازه های دوران دفاع مقدس نتوانستیم جنگ را درست نشان دهیم. یا اگر هم کاری کردیم به قدری کم بوده که به اندازه قد و قواره های این دوران ارزشمند نبوده است. به هر حال من به گروه اجرایی نمایش " تکه های سنگین سرب" خسته نباشید می گویم و امیدوارم در کار خود موفق باشند.

تکه های سنگین سرب مقدمه ای برای نگارش رمان چمران

مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که در اولین اجرای نمایش " تکه های سنگین سرب" حضور یافته بود، بیان کرد: در کنار دکتر مهدی چمران به هیچ عنوان نمی توانم درباره شخصیت بزرگمردی چون شهید مصطفی چمران صحبت کنم. اما آنچه می توانم درباره این نمایش نسبت به آن اظهار نظری کنم این است که نمایش توانسته به خوبی مقطعی از زندگی شهید چمران در لبنان را به مخاطب نشان دهد اما همه می دانیم که نقطه عطف زندگی این شهید بزرگوار زمان حضورش در ایران و دوران هشت ساله دفاع مقدس بود و بهتر بود گروه اجرایی نمایش به این نکته نیز توجه کند.

وی ادامه داد: به نوعی می توان گفت اگر تناسب حضور دکتر چمران در جنگ تحمیلی و واقعیت عاطفی زندگی این شهید برابر بود می توانستیم با جزییات بیشتری از زندگی این شهید آشنا شویم . البته با توجه به اینکه نویسنده و کارگردان نمایش توانسته مقطع عاطفی زندگی شهید چمران در لبنان را با جزییات قابل استناد روی صحنه تئاتر بیاورد همین موضوع می تواند مقدمه خوبی برای ورود به نگارش رمان شهید چمران شود که تا به امروز در ادبیات داستانی ما تجربه نشده است.

نمایش " تکه های سنگین سرب" به کارگردانی ایوب آقاخانی و بازی پیام دهکری و عارفه لک از دوازدهم شهریور ماه ساعت 20 در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می رود.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت مجموعه تئاتر شهر به آدرس www.teatreshahr.com و برای تهیه و یا رزرو بلیت آثار نمایشی به صحنه رفته در تئاتر شهر به آدرس www.gishetheater.ir مراجعه کنند.