سرویس تئا‌تر هنرآنلاین : سید جواد یحیوی مجری و بازیگر تلویزیون، تئا‌تر و سینما که این روز‌ها مشغول تمرین در نمایش "ایرلند نباید جای بدی هم باشد!" نوشته مارتین مک دونا به کارگردانی فواد خراباتی است که قرار است از ۱۷ خرداد در فرهنگسرای ارسباران روی صحنه برود، در رابطه با جذابیت‌های این نمایش به خبرنگار تئا‌تر هنرآنلاین گفت: به این دلیل که من پیشتر با فضای کار این نمایشنامه نویس آشنا بودم زمانی که بازی در این نمایش به من پیشنهاد شد بسیار خوشحال شدم. فضای نمایشنامه فضای منطقه و جغرافیایی است که به نظر می‌رسد آن منطقه در سالهای دهه ۳۰ ایرلند، فضای سخت و دشواری برای زندگی کردن انسان‌ها داشته است. این متن به طور کلی به به تحلیل و نقد روابط انسانی سخت و پیچیده‌ای که در آنجا وجود داشته است، می‌پردازد.

یحیوی در توضیح ویژگی‌های این نمایشنامه ادامه داد: این نمایشنامه نشان می‌دهد که انسان‌ها چگونه به دلیل فضای بسته، آلوده و شرایط جغرافیایی سخت، به انسانهایی تبدیل شدند که هیچ کدام ظاهرا هیچ طعمی از سعادتمندی را نچشیده‌اند و ناکامی را بیشتر از خوشبختی تجربه کرده‌اند و به تبع این شرایط زندگی برای آن‌ها دشوار و لحن، ادبیات و تعاملاتشان با یکدیگر سخت شده است و این نمایش می‌تواند تصویری از هر جامعه‌ای باشد که انسان‌ها بلد نیستند در شرایط دشوار از برخی ویژگی‌های زندگی لذت ببرند و احساس خوشبختی بیشتری بکنند.

او این نمایشنامه را متنی هشدار دهنده‌ای توصیف کرد که برای زندگی و احوال هر روز همه انسان‌ها مناسب است و تاکید کرد: برای هر دوره‌ای از زندگی آدم‌ها این تهدید همیشه وجود دارد که رویاهای غیرواقعی که درمان دردهای ما نیستند چگونه می‌توانند از ما دلبری کنند و هوش و حواس ما را بربایند درحالی که در زندگی ما حتی به اندازه ذره‌ای اثری از خود به جای نگذارد.

این بازیگر در رابطه با نقشی که در این نمایش برعهده دارد، توضیح داد: نقشی که من در این نمایش به عهده دارم به نظرم در جریان داستان نمایشنامه نقش بسیار موثر و فعالی است و من از اجرای آن لذت می‌برم.

یحیوی با اشاره به اینکه این نمایش اولین تجربه همکاری او با فواد خراباتی است که نمایش "ایرلند نباید جای بدی هم باشد!" اولین تجربه کارگردانی او در تئا‌تر محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: فواد خراباتی سال‌ها تجربه همکاری با گروه‌ها و کارگردان‌های خوب تئاتری را داشته و مجموعه کارنامه و فعالیت‌های او طی این سال‌ها به شخص این باور و اعتماد را می‌دهد که اندوخته‌اش در این سال‌ها می‌تواند امروز هم به کمک گروه بیاید و نمایش خوبی را با کارگردانی او تجربه کنیم همچنانکه همین طور هم هست.

این هنرمند در پایان متذکر شد: حقیقت این است که من همیشه فضای تئا‌تر را دوست داشتم برای اینکه می‌توانم در آن درس بیاموزم و شاید به نظر برسد این امکان آموزش به کسانی که تازه تجربه‌ای را کسب می‌کنند کمتر باشد اما به نظر من این گونه نیست و اینکه کنار هم می‌ایستیم و این امکان فراهم می‌شود که یک دوست جوان کاری را خلاقانه و موفق انجام دهد بسیار تجربه دلچسبی است و به همین دلیل من از حضور در این نمایش خیلی خوشحال هستم.

انتهای پیام/