به گزارش هنرآنلاین به نقل از سما، محسن اسدی شهردار منطقه 16 در آیین بهره برداری 114 پروژه شهری و افتتاح مرکز همایش‌های شهید آوینی گفت: یکی از رویکردهای اصلی مدیریت شهردار تهران توجه به جنوب شهر بوده، این در حالی است که در منطقه 16 شهرداری تهران از سال 84 تا 93 بودجه عمرانی منطقه 12 برابر شده است و امروز شاهد مرکز همایش‌های شهید آوینی در فرهنگسرای بهمن هستیم.

او هزینه 114 پروژه شهری منطقه 16 را 936 میلیارد ریال دانست و افزود: این هزینه مشمول بر 26 پروژه حمل و نقل با109 میلیارد ریال که شامل احداث تاکسیرانی، تعریض خیابان، بی آر تی و باند کندرو است.

شهردار منطقه 16 تصریح کرد: همچنین در حوزه اجتماعی و فرهنگی 24 پروژه شهری با 272 میلیارد ریال، در حوزه خدمات شهری و محیط زیست 37 پروژه با 215 میلیارد ریال و در حوزه فنی و عمرانی 27 پروژه با 338 میلیارد ریال هزینه شده است. اسدی امکانات مرکز شهید آوینی را شامل مواردی از قبیل سالن شهید ذولفقاری، سالن فوتسال، والیبال، فوتبال، کشتی و بدنسازی دانست.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی و هنری سازمان شهرداری تهران نیز در ادامه مراسم آیین بهره برداری 114 پروژه شهری گفت: ما در یک ستیز فرهنگی هستیم و از سرمایه‌های فرهنگی مان که شامل هنرمندان، ورزشکاران و سایرین است استفاده خواهیم کرد.

او افزود: ما در جبهه خود در مقابل جبهه معارض و ستیز فرهنگی به صورت جهادی صف آرایی می‌کنیم.

در این مراسم شهردار تهران نیز در سخنانی با بیان اینکه محرم و حادثه عاشورا نعمت بزرگی در میان ما است، گفت: باید توجه کنیم این نعمت بزرگ در پس تکرار عادت قرار نگیرد یا به فراموشی سپرده نشود و این نعمت خدا را بین تکرار عادت و فراموشی از دست ندهیم.

او تاکید کرد: محرم از بعد فرم و شکل تکیه بر جمع و جماعات دارد و خدا با کسانی است که جمع و متحد هستند. یکی از ویژگی‌های محرم این است که همه را فرا می‌خواند و جمع می‌کند و این جمع شدن بی نظیر است؛ محتوای محرم نیز از ویژگی‌های این ماه است که دل ها را صاف می‌کند و سیقل می‌دهد، از این رو نباید از جهت شکل، فرم و محتوا غفلت کنیم.

شهردار تهران خاطر نشان ساخت: از بزرگان دین، مکتب و فرهنگ قرآنی آموخته ایم دو چیزی که در فرهنگ اسلامی باید باشد تعلیم و تکریم است و دو چیزی که در فرهنگ عاشورایی نباید وجود داشته باشد فقر و تکاثر است. اگر همت کنیم که جامعه را به سمت تعلیم و تکریم برده و از فقر و تکاثر دور کنیم، یعنی اینکه در مسیر حضرت اباعبدالله (ع) حرکت کردیم و جزو اصحاب عاشورا هستیم. این بدان معنی است که شناخت عمیق و دقیقی به عاشورا پیدا کرده ایم و اگر این شناخت را پیدا نکنیم، عظمت و شکوه حماسه حسینی را درک نمی کنیم.

قالیباف تاکید کرد: عظمت و شکوه حادثه عاشورا، امام حسین (ع) و فرهنگ اهل بیت (ع) در این است که آن ها آگاهانه و با شناخت از موضوعات فردی، خانوادگی، قومی و قبیله ای برای اصلاح جامعه، امر به معروف و نهی از منکر و برای کرامت انسان ها تلاش کردند بنابر این اگر ما از این فرهنگ غفلت کنیم، از آن فاصله گرفته ایم.

او ادامه داد: باید این اعتراف سخت و تلخ را داشته باشیم که متاسفانه امروز حق را فدای مصلحت می‌کنیم و اگر جایی هم به حقیقت پی می‌بریم، بعضا منافع فردی، گروهی و منفعت طلبی ما اجازه نمی دهد که پای حق و حقیقت بایستیم.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر از دست اندرکاران فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی منطقه 16، گفت: این فعالیت‌های فرهنگی با جوهره دینی، توجه به نشاط اجتماعی و سروری که امروز جامعه ما می‌طلبد صورت می‌پذیرد و همه ابعاد رشد مادی و معنوی را مورد توجه دارد.

او با اشاره به پروژه‌های افتتاح شده در منطقه 16 عنوان داشت: نیت و هدف ما این است که هر چند به صورت خیلی کوچک به تعلیم و تکریم توجه داشته باشیم؛ در این میان اگر از کاهش فاصله شمال و جنوب صحبت می‌کنیم، به معنای توجه به تکریم است و عدالت هم بدون حفظ کرامت هیچ ارزشی ندارد.

شهردار تهران گفت: هنگامی که در چند سال قبل تصمیم گرفته شد سالن شهید آوینی به این شکل بازسازی شود بسیاری مخالفت کردند و گفتند آیا جنوب شهر جایی است که شما سالنی با 1600 صندلی درست کنید؟ این سالن را در اتوبان شهید چمران، کنار برج میلاد و ... احداث کنید که مردم بیایند و بروند اما مگر جنوب شهر مردم نیستند؟ پس کرامت و مبارزه با فقر، تکاثر و فخر فروشی کجاست؟

دکتر قالیباف ادامه داد: از اهل نظر، قلم، منبر و آن هایی که می‌توانند در روزنامه ها و مطبوعات بنویسند درخواست می‌کنیم اگر در کارهایمان بدون این رویکرد گامی بر می‌داریم، بر ما انتقاد کنند و بتازند و ما را به راه راست هدایت کنند تا دین خود را نسبت به خانواده‌های معظم شهدا و مردم ادا کنیم؛ مردمی که فرهنگ امام حسین (ع) را در این عصر و نسل مجددا به رهبری امام راحل تجدید حیات کردند و افتخار ما این است که نوکری آن ها را کرده و به این مردم توجه کنیم.

او در بخش پایانی سخنان خود گفت: امیدوارم هنرمندان بتوانند از مجموعه امکانات فرهنگی و مخصوصا مجموعه مرکز همایش‌های بین المللی شهید آوینی استفاده کنند و دنبال این نباشیم که مراسم ها را الزاما در برج میلاد برگزار کنیم؛ بلکه باید بدانیم تالار شهید آوینی با همان قابلیت ها و امکانات فنی بهتر برای کارهای نمایشی آئینی و هنری وجود دارد.

شهردار تهران افزود: هر چند تالار شهید آوینی یک سخت افزار و مجموعه کالبدی است از یک منظر گلدانی است که در این گلدان ها شاهد رشد گل‌های فرهنگی و هنری با همان جوهر اصیل اسلامی و ایرانی باشیم.

طی مراسم آیین بهره‌برداری 114 پروژه شهری، از مادران چشم براه، خانواده شهدای منطقه 16، مربی تیم وزنه‌برداری پاراالمپیک منطقه 16 و حافظ کل قرآن کریم به سه زبان در منطقه تقدیر شد.

انتهای پیام/