سرویس تئاتر هنرآنلاین: نمایش "کوپل" که با بازی علی آسترکی و مسلم رضایی از 11 مرداد با نام "خراکتور" اجرای خود را آغاز کرده بود، بعد از چند روز و به خاطر برطرف شدن بعضی سوتفاهم به "کوپل" تغییر نام یافت و میثم جهانگیری کارگردان این اثر نسبت به سوء تفاهم پیش آمده نسبت به اسم این نمایش از کلیه هموطنان عذرخواهی کرد. جهانگیری در این باره توضیح داد که این نام فقط یک سوء تفاهم بوده و گروه نمایش به هیچ وجه قصد توهین یا اهانت به هیچ منطقه یا جریانی را نداشته است و محتوای این نمایش ربطی به مکان و قوم خاصی ندارد. لذا از این طریق و برای رفع این موضوع نام و پوستر این نمایش تغییر کرده است.

با این حال امروز دوشنبه شاهین چگینی مدیر تماشاخانه استاد مشایخی (تئاتر مان) با انتشار بیانیه‌ای از توقف اجرای این نمایش خبر داد. چگینی در این بیانیه نوشته است: "آنچه بر پیشانی کلیه تصمیم‌گیری‌ها در تمامی عرصه‌ها از سیاست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و هنر همواره می‌درخشد، همانا حفظ وحدت و انسجام ملی و دوری از تفرقه و بدبینی و ایجاد کدورت در میان تمامی اقوام کشور عزیزمان ایران است و گواه امر، چه بسیار جان‌های پاکی که فرزندان این خاک از آن گذشتند تا بدانند دشمنان کوته‌نظر و کج‌اندیشان فرصت‌طلب که این سرزمین را هیچگاه مجالی برای عرض اندام آنان نیست. و ملت مسلمان و آگاه ایران زمین همواره ثابت کرده‌اند در حفظ دین و شرف خود از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد و کوچکترین فرصتی را جهت ایجاد تفرقه و کاشتن بذر بدبینی در دل افراد این سرزمین را به هیچکس نخواهند داد.

لذا به احترام مردم عزیزمان در استان آذربایجان که نسبت به نام نمایشی که در این تماشاخانه به روی صحنه رفته است، معترض بودند، اجرای این نمایش را متوقف کرده و اعلام می‌داریم مشکل پیش آمده تنها سوءتفاهم بوده و هیچگونه نیتی مبنی بر بی‌احترامی به هموطنان نجیب و فرهنگ دوست آذری زبان از جانب گروه نمایشی در کار نبوده و نخواهد بود.

امید است که در سایه الطاف الهی این سرزمین و مردمان نجیب و غیرتمندش دوشادوش یکدیگر به قله‌های رفیع افتخار ملی دست یابند."

میثم جهانگیری کارگردان این نمایش نیز در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که به منظور رفع نگرانی‌های پیش آمده اجرای این متوقف شده است.

متن بیانیه کارگردان این نمایش بدین شرح است: "اساسا رسالت تئاتر ارتقاء و بالا بردن سطح فرهنگی جامعه است و اگر به هر شکل موجب تکدر خاطر و آشوب فکری و اجتماعی جامعه یا بخشی از مردم شود از مسیر معنوی و تعهدات اخلاقی خویش دور افتاده است ،علیرغم این که نمایش کوپل (خِرآکتور) در شکل و محتوا و حتی نیت نویسنده و مجریان آن، قصد هیچگونه توهین و تحقیر نسبت به هیچ قومیتی را نداشته است - شاهد این مدعا افراد و هنرمندان زیادی است که این نمایش را تا کنون دیده‌اند- اما آنچه پیرامون نام این نمایش پیش آمده تنها یک سوء تفاهم است از این رو گروه اجرایی نسبت به تغییر نام نمایش و پوستر آن نیز اقدام کرد با این وجود به احترام حقوق، فکر، کیان و فرهنگ هموطنان آذری زبانمان اجرای این نمایش را به پایان می‌رسانیم و آرزوی رسیدن روزی را در دل می پرورانیم که در آن مهربانی دستِ دوستی را خواهد گرفت.

هر چند این نمایش قبل از اجرا کلیه مجوزهای لازمه را از مراجع ذیربط اخذ و از فیلترهای قانونی عبور کرده است اما در شرایط کنونی برای رفع نگرانی این عزیزان چنین تصمیمی را گرفته‌ایم. دلشاد و فرخونده و سعادتمند باشید."

انتهای پیام/