به گزارش هنرآنلاین به نقل از مهر؛ در حالیکه قرار بود سه شنبه نهم اردیبهشت ماه انجمن آهنگسازان خانه تئاتر در قالب جشن های هفتگی بزرگداشت روز جهانی تئاتر با اهدای مدالیوم نوشین از مقام هنری استاد حسین علیزاده به عنوان هنرمند فعال موسیقی در عرصه ساخت موسیقی های تئاتر و سینما تقدیر به عمل آورد اما این ماجرا در بی سر و صداترین شکل ممکن و فقط با اعلام مجری برنامه اتفاق افتاد.

این در حالی بود که حسین علیزاده و سهراب سلیمی کارگردان تئاتر و از دوستان قدیمی این نوازنده صاحب‌نام موسیقی ایرانی راس ساعت مقرر در خانه هنرمندان و تالار استاد جلیل شهناز حضور یافته بودند.

اما بعد از اینکه مراسم با نیم ساعت تاخیر در تالار استاد جلیل شهناز آغاز شد، غیر از حضور ایرج راد مدیر عامل خانه تئاتر خبری از حسین علیزاده و سهراب سلیمی در سالن اجرای برنامه نبود و ابراهیم اثباتی مدیر انجمن آهنگسازان خانه تئاتر که اجرای برنامه را نیز به عهده داشت تا بخش های پایانی مراسم درباره حضور نداشتن استاد علیزاده سخنی به میان نیاورد.

بعد از اجرای یک قطعه مقامی کردی به نوازندگی سعید بهرامی و خوانندگی مصطفی محمودی، ایرج راد در سخنانی کوتاه به نقش تاثیرگذار موسیقی در تئاتر اشاره کرد و گفت: موسیقی تئاتر یک نوع تخصص است و با انواع موسیقی های دیگر فرق دارد. این فضا به قدری می‌تواند برای هنر نمایش فضاسازی کند که معنا و فضای هر صحنه بهتر به تماشاگر منتقل می‌شود. بنابراین توجه به موسیقی افکتیو به عنوان یک جریان تخصصی در حوزه نمایش می‌تواند در ردیف مهم ترین مکمل های اجرای هر اثر نمایشی باشد.

مدیرعامل خانه تئاتر در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد: انجمن آهنگسازان خانه تئاتر مدت کوتاهی است که فعالیت خود را آغازکرده است اما دوستان ما در این نهاد تاکنون تلاش فراوانی کرده و سعی داشته اند خدمتگزار شایسته ای برای اهالی تئاتر باشند. من امیدوارم موفقیت این دوستان بیش از گذشته باشد تا ما بتوانیم از نقش موسیقی در حوزه نمایش بیشتر از اینها استفاده کنیم.

بعد از صحبتهای راد که تالار استاد جلیل شهناز را ترک کرد گروهی متشکل از بازیگران و آهنگسازان تئاتر 4 قطعه تلفیقی را برای مخاطبان اجرا کردند که اجرای تقریبا طولانی این گروه نسبت به قطعه موسیقایی بخش اول در کنار حضور پیدا نکردن حسین علیزاده در سالن به حاشیه های جشن اضافه کرد.

ابراهیم اثباتی مدیرانجمن آهنگسازان خانه تئاتر بعد از این اجرا خطاب به حاضران در سالن گفت: متاسفانه استاد علیزاده باید در زمان از قبل تعیین شده‌ای جایی حضور پیدا می‌کردند بنابراین امروز نتوانستیم در این مراسم افتخار میزبانی وی را داشته باشیم. البته با توجه به نقش ارزنده این استاد موسیقی ایرانی در حوزه موسیقی دراماتیک تصمیم گرفتیم که مدالیوم نوشین خانه تئاتر را به استاد حسین علیزاده تقدیم کنیم ضمن اینکه از این پس این افتخار را داریم که در خدمت این نوازنده صاحب نام موسیقی ایرانی به عنوان عضو افتخاری انجمن آهنگسازان خانه تئاتر نیز باشیم.

پس از صحبتهای اثباتی در بخش های پایانی برنامه آن عده از تماشاگران و علاقه مندانی که به خاطر سخنرانی استاد علیزاده در تالار استاد جلیل شهناز حضور یافته بودند سالن را ترک کردند. این در حالی است که طبق پیگری‌هایی که به عمل آمد گویا از سوی برخی از افراد برگزارکننده جشن در محوطه ورودی تالار برخورد مناسبی به لحاظ آداب تشریفاتی دعوت از مهمانان برگزیده با حسین علیزاده و سهراب سلیمی انجام نگرفته و وی نیز به خاطر این اقدام خانه هنرمندان را ترک کرده است.

اجرای چند قطعه موسیقایی پاپ پایان‌بخش جشن انجمن آهنگسازان خانه تئاتر بود. قرار بود در این مراسم استاد علیزاده درباره موسیقی دراماتیک نیز سخنرانی کند که این سخنرانی انجام نگرفت.

انتهای پیام/