به گزارش هنرآنلاین ؛ ری دالبی دالبی با تلاش برای کاهش نویز به حداقل در پخش صدا، انقلابی در صنعت سینما در دهه ۱۹۷۰ میلادی پدید آورد و برای تلاش‌هایش در این راه چندین جایزه معتبر به دست آورد.

تکنولوژی دالبی (Dolby) که نخستین بار در فیلم "پرتقال کوکی" ساخته مشهور استنلی کوبریک در سال ۱۹۷۱ میلادی به کار گرفته شد، سال‌ها بعد در سیستم پخش خانگی هم پیشرو بود.

ری دالبی در سال ۱۹۳۳ میلادی در شهر پورتلند به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی‌اش را در سن فرانسیسکو گذراند. او کار خود را در نوجوانی در تعطیلات تابستانی‌اش در کمپانی صدای امپکس آغاز کرد و زمانی که دانش آموز بود بر روی ضبط ویدئویی کار می‌کرد. به نوشته بی.بی.سی، او سپس دکترایش را از دانشگاه کمبریج در انگلستان گرفت و "لابراتوارهای دالبی" را در لندن پایه گذاشت.

این کمپانی کمی بعد به یکی از مهمترین شرکت های ضبط و پخش صدا در سینما تبدیل شد و سال ها بعد "سیستم صوتی سراند" را عرضه کرد.

ری دالبی در سال ۱۹۷۶ میلادی کمپانی خود را به سانفرانسیسکو منتقل کرد و در سال ۱۹۸۹ میلادی برای خدماتش به صنعت سینما جایزه اسکار را به دست آورد. او همچنین برای کمک به پیشرفت صنعت صدا در موسیقی و تلویزیون جایزه های معتبر دیگری همچون گرمی و اِمی را دریافت کرد.

انتهای پیام/32/