به گزارش هنرآنلاین ؛ پلیس آلمان با تایید خبر درگذشت اریش لوست، نویسنده ‌به‌ نام این کشور، گفته: این نویسنده ۸۷ ساله از پنجره دومین طبقه بیمارستان وابسته به دانشگاه لایپزیک به بیرون پرت شده است. به گفته پلیس لایپزیک، تحقیقات حاکی از آنست که این حادثه ناشی از خودکشی بوده است.

روزنامه آلمانی "زوددویچه‌" در گزارشی در این‌باره، از اریش لوست به عنوان یکی از مهم‌ترین نویسنده‌های شرق آلمان نام برده است. او در رمان‌ها و داستان‌های خود بارها در باره جدایی و وحدت مجدد آلمان قلم زد و به همین دلیل نیز از او به عنوان وقایع‌نگار آلمانی تاریخ آلمان یاد می‌شود.

هنگامی‌که در سال گذشته در هوهن‌‌شون‌هاوزن، برلین به لوست جایزه انجمن حمایت از بناهای یادبود قربانیان اشتازی آلمان اعطاء گشت، بر این تأکید شد که او این جایزه را به پاس مواضع انتقادی‌اش نسبت به حزب متحد سوسیالیست آلمان (SED) دریافت می‌کند.

لوست در آثاری مانند "گسستی گرداگرد زمین" و "کلیسای نیکلای" تلاش کرد تصویری حقیقی از جمهوری دمکراتیک آلمان (آلمان شرقی) را به مردم هر دو آلمان نشان دهد؛ تصویری از دیکتاتوری با مواضعی ضد بشری‌.

مروری بر زندگی لوست

اریش لوست، زاده میت‌ودیا در ایالت ساکسن آلمان در سال ۱۹۴۶میلادی پس از اتمام دوره کارآموزی روزنامه‌نگاری در روزنامه "فولکس‌تسایتونگ لایپزیک" مشغول به کار شد. اما رونمایی رمان جدید او باعث شد که لوست کارش در این روزنامه را از دست داده و به جمع نویسندگان آزاد بپیوندد.

او تنها بین سال‌های ۱۹۶۵و۱۹۷۵ میلادی ۱۱رمان و ۳۰ داستان نوشت که بعضی از آنها به دلیل ممنوعیت اعمال‌شده در آلمان شرقی با نام مستعار به چاپ رسید.

اشتازی (سازمان امنیت آلمان شرقی سابق) مدت‌ها لوست را زیر نظر داشت. پس از اینکه یکی از رمان‌های این نویسنده در سال ۱۹۷۸ میلادی ممنوع اعلام شد، اریش لوست به نشانه اعتراض از انجمن نویسندگان جمهوری دمکراتیک آلمان بیرون رفت.

با افزایش فشارهای حکومتی، لوست در سال ۱۹۸۱ به آلمان غربی مهاجرت کرد. پس از فروپاشی دیوار برلین او به‌سرعت به لایپزیک بازگشت و باز هم به صورت فعال وارد بحث‌های جاری آن زمان شد.

اریش لوست که مدت‌ها بود مغلوب بیماری شده بود، در هشتاد و پنجمین زادروز خود در فوریه ۲۰۱۱ اعلام کرد، دیگر توان نوشتن رمانی جدید را ندارد.

انتهای پیام/32/