به گزارش هنرآنلاین، "گتسبی بزرگ"، اقتباسی پرزرق و برق و باشکوه از رمان فیتزجرالد است و فیلم به عنوان یک اثر هالیوودی عظیم و پرخرج با بازیگرانی مثل لئوناردو دی‌کاپریو، توبی مک‌گوایر، کری مولیگان و آمیتاب باچان انتخاب مناسبی برای افتتاحیه کن بود.

بنابر این گزارش، دی‌کاپریو که به همراه بازیگر سرشناس بالیوود، آمیتا پاچان در مراسم افتتاحیه کن شرکت داشت، احساسش را از حضور در کن به صحنه افتتاحیه فیلم "زندگی شیرین" فلینی و پرواز مجسمه غول پیکر مسیح با هلیکوپتر بر فراز شهر تشبیه کرد. وی گفت: رمان "گتسبی بزرگ" را در دوران دبیرستان خوانده و همیشه با شخصیت گتسبی، همذات پنداری کرده است.

باز لرمن نیز رمان "گتسبی بزرگ" را با هملت مقایسه کرده و گفت که هر کس می‌تواند همانند هملت، تفسیر خود از این رمان و شخصیت گتسبی را داشته باشد و دی‌کاپریو در مورد این شخصیت، ساعت‌ها با او بحث کرده تا توانسته او را کشف کند و به نمایش بگذارد. وی همچنین گفت که فیتزجرالد، رمان خود را در همین حوالی کن نوشته است.

به گفته تیه ری‌فرمو، امسال از بین ۱۸۵۸ فیلم بلند متقاضی برای شرکت در فستیوال فیلم کن، ۲۲ فیلم برای نمایش در بخش مسابقه اصلی و فیلم برای رقابت در بخش‌ "نوعی نگاه" انتخاب شدند. استیون اسپیلبرگ که ریاست هیئت داوران بخش مسابقه نخل طلای امسال کن را به عهده دارد، در مراسم افتتاحیه پس از رفتن روی صحنه، دقایقی طولانی مورد استقبال مهمانان فستیوال قرار گرفت. وی در سخنان کوتاهی، ریاست داوران فستیوال کن را افتخاری برای خود دانست و گفت: سن فستیوال کن همانند سن او به ۶۶ رسیده و او نیز همراه با این فستیوال سال به سال پیرتر شده است. در این مراسم که اجرای آن را اودری توتو، بازیگر فرانسوی به عهده داشت، همچنین بعد از به روی صحنه آمدن داوران و به نمایش درآمدن کلیپ‌هایی کوتاه از فیلم‌های بخش مسابقه اصلی، ارکستر موسیقی جاز، ترانه سیستر از موسیقی فیلم "رنگ ارغوانی" اسپیلبرگ را به افتخار حضور او در کن اجرا کرد.

داوران، رقبای نخل طلا، بخش‌های ویژه

آنگ لی، نیکول کیدمن، کریستوف والتس، کریستیان مونجیو، لین رمزی، نائومی کاواسه، دانیل اوتوی و ویدیا بالان در کنار استیون اسپلبرگ، فیلم‌های بخش مسابقه را داوری می‌کنند.

در بخش مسابقه اصلی، سینماگران سرشناسی همچون؛ استیون سودربرگ، رومن پولانسکی، جوئل و اتان کوئن، الکساندر پین، آرنو دسپلشین، محمد صالح هارون، فرانسوا اوزون، پائولو سورنتینو، جیم جارموش و اصغر فرهادی برای دریافت نخل طلا با هم رقابت می‌کنند.

در بخش "نوعی نگاه" که بعد از بخش مسابقه اصلی، مهم‌ترین بخش فستیوال کن است، بیشتر فیلم‌ها متعلق به فیلمسازان جدید و کمتر شناخته است. با این حال چهره‌های سرشناسی همچون؛ سوفیا کاپولا با فیلم "حلقه بنینگ"، جیمز فرانکو با فیلم "گوربه‌گور"، هانی ابواسد با فیلم "عمر"، محمد رسول‌اف با فیلم "ناشناس" و کلر دنی با فیلم "لعنتی‌ها" در این بخش حضور دارند.

در بخش نمایش‌های ویژه نیز فیلم‌های "فریب‌خورده و رهاشده" ساخته جیمز توباک، "آخرهفته یک قهرمان" رومن پولانسکی، "قلب تپنده را خاموش کن" ساخته روبرتو مینروینی و "مسابقه بزرگ محمدعلی" ساخته استفن فریرز به نمایش درمی‌آید.

بخش آثار کلاسیک کن هم جزو بخش‌های رسمی فستیوال کن است و از سال ۲۰۰۴ میلادی راه‌اندازی شده و به نمایش فیلم‌های برتر تاریخ سینما و نسخه‌های ترمیم‌شده دیجیتالی آثار شاخص کلاسیک اختصاص دارد.

فیلم‌های "کلئوپاترا" ساخته جوزف ال.منکه‌ویتس (۱۹۶۳)، "فدورا" ساخته بیلی وایلدر (۱۹۷۸)، "آخرین ماموریت" ساخته هال اشبی (۱۹۷۳)، نسخه سه‌بعدی "آخرین امپراتور" ساخته برناردو برتولوچی(۱۹۸۷)، "لاکی لوچانو" ساخته فرانچسکو رزی(۱۹۷۳)، "پرخوری بزرگ" ساخته مارکو فرری (۱۹۷۳)،"هیروشیما عشق من" ساخته آلن رنه (۱۹۵۹)، "چترهای شربورگ" ساخته ژاک دمی (۱۹۶۴) و "سرگیجه" به کارگردانی آلفرد هیچکاک در میان فیلم‌هایی هستند که نسخه مرمت ‌شده آن‌ها در این بخش نشان داده می‌شوند. همچنین به مناسبت پنجاهمین سال درگذشت ژان کوکتو، فیلمساز سوررئالیست فرانسوی، نسخه ترمیم‌شده فیلم "دیو و دلبر" (۱۹۴۶) او به نمایش درمی‌آید.

همچنین انجمن کارگردانان فرانسه که مسئولیت برگزاری بخش دو هفته کارگردانان فستیوال کن را به عهده دارد، در شب افتتاحیه این بخش با اعطاء جایزه "کالسکه طلایی" از جین کمپیون فیلمساز نیوزیلندی به خاطر ویژگی‌های نوآورانه، شجاعت و استقلال هنری او تقدیر خواهد کرد. جایزه کالسکه طلایی که از سال ۲۰۰۲ میلادی به فیلمسازان اهدا می‌شود، تاکنون به کلینت ایستوود، نانی مورتی، جیم جارموش، دیوید کراننبرگ، آلن کاوالیه، آنیس واردا، نوری بیلگه جیلان و جعفر پناهی تعلق گرفته است.

جین کمپیون، تنها فیلمساز زنی است که تاکنون برنده جایزه نخل طلای کن شده است. وی در سال ۱۹۹۳ میلادی این جایزه را برای فیلم "پیانو" به دست آورد.

شصت‌وششمین فستیوال بین‌المللی فیلم کن، روز ۲۶ ماه می 2013 (5 خردادماه) با نمایش فیلم تریلر فرانسوی "زولو" ساخته ژروم سال به پایان می‌رسد.

انتهای پیام/32/