به گزارش هنرآنلاین تندباد شدید با سرعت بین ۹۰ تا ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت بامداد امروز استان مازندران را درنوردید. بیشترین تندباد با سرعت ۱۳۰ کیلومتر در شهرستان قائم‌شهر ثبت‌شده که البته لحظه‌ای بوده است، شدت این تندباد، که از ساعت ۴ بامداد امروز از سمت غرب مازندران شروع‌شد، در شهرهای آمل ۹۴ کیلومتر، نوشهر ۶۵ کیلومتر، قائم‌شهر ۱۳۰ کیلومتر و ساری ۸۰ کیلومتر بر ساعت ثبت‌شده است.

تندباد شدید و طوفان خانه موزه ننه مکرمه و دهکده نقاشی در بابل را تخریب کرد

عباس مهدوی کارشناس میراث فرهنگی مازندران به مهر گفت: طوفان شدیدی که صبح امروز در مازندران به وقوع پیوست، در روستای دریکنده آسیب جدی بجا گذاشت و سقف خانه موزه را تا ۱۰۰ متر جابه‌جا کرد.

وی بابیان اینکه در حال حاضر نقاشی‌ها در معرض جدی آب‌گرفتگی قرار دارند افزود: تا به حال هیچ امداد و کمکی فرستاده نشده است.

مهدوی تصریح کرد: خانه موزه یک‌بار دیگر در سال گذشته دچار آسیب شده بود.

نقاشی‌های مکرمه قنبری معروف به " ننه مکرمه " موجب شد تا به‌عنوان بانوی نمونه نقاش در سال ۲۰۰۱ توسط دوازدهمین کنفرانس ایران‌شناسی در دانشگاه دولتی سوئد، معرفی شود، این در حالی است که مکرمه قنبری تحصیلات دانشگاهی و سواد خواندن و نوشتن نداشت و دوره علمی هم نگذرانده بود، اما به خاطر نقاشی‌هایش به شهرت جهانی رسید.

وی که از سن ۱۰ سالگی شروع به کارکرده و روزگار پرنشیب و فرازی را می‌پیمود تا سن ۶۷ سالگی تصمیمی برای نقاشی کردن نداشت و در طول این سال‌ها ۹ بچه تربیت‌کرده و به‌عنوان خیاط، طبیب محل و... به فعالیت می‌پرداخت. تا زمانی که براثر یک حادثه شور و جوشش درونی وی نمود بیرونی یافت.

هم‌اکنون بیش از ۳۰ درصد آثار مکرمه قنبری به فروش رسیده و در موزه‌های معتبر دنیا نگهداری می‌شود و کارشناسان هنر اروپا آثار قنبری را با نقاشی‌های شاگال مقایسه می‌کنند. مکرمه قنبری، زن روستایی ساکن روستای دریکنده در استان مازندران است که در سن ۶۴ سالگی شروع به نقاشی کرده و به‌تدریج آثارش شهرتی جهانی یافته و نمایشگاه‌های متعددی از نقاشی‌های او برپاشده‌ است.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران نیز مهر گفت: تندباد بامداد امروز در برخی شهرهای استان خسارت‌هایی داشته است.

احمدی گفت: در شهرهای محمودآباد، آمل، بابل، قائم‌شهر، سوادکوه شمالی و ساری خسارت وارد شد و بیشترین خسارت در بخش سربندی ساختمان‌ها و شکستن درخت‌ها و قطعی برق و آب‌گرفتگی معابر بوده است.

وی گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ‌گونه مصدومیت و یا کشته‌ای گزارش نشده است.

بیشترین تندباد با سرعت ۱۳۰ کیلومتر در شهرستان قائم‌شهر ثبت‌شده است که البته لحظه‌ای بوده است، شدت این تندباد، که از ساعت ۴ بامداد امروز از سمت غرب مازندران شروع‌شده بود، در شهرهای آمل ۹۴ کیلومتر، نوشهر ۶۵ کیلومتر، قائم‌شهر ۱۳۰ کیلومتر و ساری ۸۰ کیلومتر بر ساعت ثبت‌شده است.

به گزارش هواشناسی مازندران، از بعدازظهر بارش‌ها در حد پراکنده خواهد بود و فردا هوای استان نیمه‌ابری و ابری است.

همچنین با تأثیر این سامانه تا کنون آمل ۶۸ میلی‌متر و نوشهر ۴۷ میلی‌متر بیشترین بارش را داشته‌اند.