به گزارش هنرآنلاین ،به نقل از ایسنا، در نشست خبری که در خانه تاریخی کبیر، در بافت قدیمی شهر گرگان برگزار شد، رقیه منوچهری، رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان، در خصوص اقدامات انجام شده، عنوان کرد: یکی از اقدامات ما در سال گذشته، تملک دو خانه از خانه های تاریخی شهر گرگان به نام فاضل و کبیر بود، که در ادامه برای بازسازی و مرمت این دو بنا قراردادی به مبلغ 8 میلیارد ریال، منعقد کردیم.

او مطرح کرد: در پایان فروردین سال جاری، تفاهمنامه چهارجانبه ای بین اداره کل راه و شهرسازی استان، استانداری، ادره کل میراث فرهنگی استان و نیز شهرداری گرگان منعقد شد. در انعقاد این تفاهم نامه، 4 محور در نظر گرفته شد و تمام دستگاه ها متعهد شدند، که توان اجرایی و مالی خود را بر روی این محور ها متمرکز کنند.

منوچهری افزود: در راستای محور اول این تفاهم نامه، در سال 95 قراردادهایی مجموعاً به ارزش بیش از 10 میلیارد ریال برای بازسازی تکایا در مراکز محلاتی که از محله پاسرو آغاز و تا سبزه مشهد ادامه می یابد، منعقد شد.

او با اشاره به اعطای 700 مورد تسهیلات در سال 94 به املاکی که در بافت های هدف قرار داشتند، عنوان کرد: در سال 95 نیز در مدت سپری شده از سال جاری نزدیک به 500 مورد اعطای تسهیلات در سطح استان انجام شده است.

او با بیان اینکه، اعطای وام در شهر گرگان به ازای هر واحد 40 میلیون تومان و در سایر شهرهای استان به ازای هر واحد 30 میلیون تومان است، توضیح داد: در 15 شهر استان، مناطق دارای بافت فرسوده، شناسایی و اعطای وام به بناهایی که در این مناطق قرار دارند مصوب شده است.

رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان در خصوص سکونتگاه های غیر رسمی و برنامه ریزی های انجام شده برای این دست سکونتگاه ها توضیح داد: یکی از این برنامه ها، ایجاد خانه محله در انجیراب است، که در حل حاضر در مرحله تعیین پیمانکار قرار دارد.

او ادامه داد: خانه محله، یک مرکز با چندین کارکرد است، به طوریکه هم کارکرد آموزشی و هم کارکرد فرهنگی برای آن در نظر گرفته می شود.

او با اشاره به تشکیل کارگروه هایی در ستاد بازآفرینی، مطرح کرد: علاوه بر کارگروه اجتماعی که چندین جلسه برای آن برگزار شده، در کارگروه اقتصادی نیز 2 جلسه تشکیل شده است.

منوچهری افزود: هدف ما در کارگروه اقتصادی آن است که بتوانیم دستگاه های مختلف را هماهنگ کنیم تا ارتقا اقتصادی برای ساکنین محل های هدف رخ دهد.

او اضافه کرد: اولین جلسه بازآفرینی شهری نیز برگزار شد که در آن احداث خانه محله در منطقه کوی محتشم به تصویب رسید.

او در خصوص پروژه های هفته دولت، عنوان کرد: 4 پروژه برای هفته دولت قابل افتتاح است که شامل 3 تکیه و یک خانه تاریخی است که برای افتتاح این پروژه ها بالغ بر 600 میلیون تومان هزینه شده است.

منوچهری در خصوص تکیه هایی که در هفته دولت افتتاح می شوند، توضیح داد: دو تکیه به نام های تکیه عقیلی و شاهینی در محله سبزه مشهد واقع شدند، که برای مرمت و بازسازی آنها بالغ بر 250 میلیون تومان هزینه شده است، همچنین یک تکیه دیگر، تکیه ای به نام استبار است که در محله دوشنبه ای قرار دارد.

او با بیان اینکه در سال 95، سیزده قرارداد برای بافت های تاریخی منعقد شده است، مطرح کرد: ارزش ریالی این قراردادها 16 میلیارد ریال است و این پروژه ها در محله های سبزه مشهد، سرچشمه، درب نو، دوشنبه ای و پاسور قرار دارند.

او گفت: یکی از پیشنهادات اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان که مورد استقبال سازمان نظام مهندسی و شهرداری گرگان نیز قرار گرفته است، کاهش 50 درصدی هزینه های نظام مهندسی برای بازسازی املاکی که در بافت های فرسوده قرار دارند، است.

او با اشاره به اینکه، در این طرح برای مهندسینی که بر این گونه پروژه ها کار می کنند، از ضریب کاری آنها به صورت 50 درصد کسر می شود، تصریح کرد: این گونه پروژه های بازسازی، برای مهندسین به اندازه نصف کار، در نظر گرفته می شود، در حال حاضر نیز این طرح مصوب شده و تنها ابلاغ آن باقی مانده است. در ادامه این نشست حسین کتولی، کارگزار عمران و بهسازی شهر گرگان، در خصوص سختی های عملیات بازسازی توضیح داد: در انجام مرمت یک ساختمان، بنایی وجود دارد که ممکن است، قدیمی باشد که به این ترتیب آن ساختمان مشکلات بیشتر و در عین حال ارزش بیشتری خواهد داشت.

او ادامه داد: در بازسازی ساختمان های قدیمی باید تلاش کرد، آن چیزی که هست را نگه داریم و در عین حال آن را برای سال های آینده آماده کنیم.

او اضافه کرد: مسئله حائز اهمیت دیگر آن است که باید برای آن بنا، کاربری جدیدی اختصاص دهیم، به طوریکه این کاربری، هم متناسب با شان آن بنا باشد و هم پذیرش اجتماعی لازم را داشته باشد و در عین حال بتواند بار اقتصادی خودش را نیز به دوش بکشد.

کتولی با بیان اینکه، معضل بافت فرسوده، حاشیه نشینی و بافت تاریخی درون شهرها، همیشه جزو معظلات تمام کشورها است، متذکر شد: بیش از یک سوم از جمعیت شهری در کشور ما، در بافت های حاشیه نشینی ناکارآمد و فرسوده زندگی می کنند.

او خاطر نشان کرد: بعد از زلزله بم، بافت های تاریخی درون شهرها به اسم بافت فرسوده، زیر مجموعه اداره کل راه و شهر سازی قرار گرفتند.

او با بیان اینکه تا قبل از دولت یازدهم، نوع نگاه به بافت های تاریخی، پاک کردن صورت مسئله بود، تصریح کرد: تمام بافت های تاریخی خریدارای و در یک سند تجمیع می شدند و در ادامه کل منطقه تخریب و ساخت و ساز در آن منطقه شروع می شد که به طور نمونه می توان به پروژه آفتاب در گرگان اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان، عنوان کرد: بعد از تغییر دولت، با نگاه تازه‌ای به بافت های تاریخی شهرها نگاه شد، در این دید جدید، به جای پرداختن به تخریب و پاکسازی، تصمیم بر حفظ داشته ها و حل درون زای معظل های موجود در بناها، گرفته شد.

او در ادامه توضیح داد: یکی از ایده های مطرح شده در این نگاه جدید، بازآفرینی شهری بود، این بدان معنا است که به جای نوسازی و تخریب، دوباره ارزش ها را بازآفرینی کنیم. در این نگاه بافت و خانه های ارزشمند تاریخی به عنوان محرک های توسعه، نگاه می شوند.

او خاطر نشان کرد: سیاست های جدید دولت در این زمینه مصادف شد با مشکلات مالی دولت، بر این اساس دولت تصمیم گرفت، محل هایی را به عنوان پایلوت و الگو در نظر بگیرند و اقدامات خودش را در آن شهرها، متمرکز کنند.

کارگزار عمران و بهسازی شهر گرگان مطرح کرد: خوشبختانه گرگان به عنوان یکی از پایلوت های این طرح انتخاب شد و در ادامه بافت تاریخی گرگان به عنوان پایلوت کشوری بازآفرینی شهری در نظر گرفته شد.

به گفته او، دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان به این منظور ایجاد شد، تا محلی برای پیگری سیاست های اداره کل راه و شهرسازی در حوزه بافت قدیم شهرها باشد.

او با اشاره به برگزاری برنامه هایی از قبیل "روز گرگان"، "خیریه"، "پاتوق های هنرمندان"، "برگزاری جلسات فرهنگی بومی در بافت تاریخی شهر گرگان"، اضافه کرد: در 10 شب محرم در این مکان تکیه هنرمندان ایجاد، و برنامه های متنوعی از جنس عاشورا و ارتباط هنر و عاشورا، برگزار می شود.

کتولی یادآوری کرد: در سال گذشته نیز این مراسم در خانه کبیر برگزار و هر شب بیش از 200 صندلی در آن چیده می شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان، در خصوص خانه کبیر، توضیح داد: در اصل این خانه شامل 6 پلاک است که تا ابتدای کوچه دوشنبه ای 5 ادامه دارد، دو پلاک از این خانه به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون تومان تملک شده، که این 2 پلاک، امارت اصلی را شامل می شود.

او در ارتباط با تملک خانه تاریخی فاضل، عنوان کرد: تا به امروز در حدود 800 میلیون تومان نیز برای تملک 3 پلاک از 4 پلاک خانه تاریخی فاضل در محله سرچشمه هزینه شده است.

او خاطر نشان کرد: برای مرمت اضطراری و استحکام بخشی در خانه کبیر قراردادی به ارزش 600 میلیون تومان منعقد شده که در حال اجرا است.

کتولی در پایان عنوان کرد: دفتر بهسازی به رایگان تمامی مشاوره های حوزه طراحی و نظارت را در اختیار هر فردی که به دنبال مرمت بناها باشد، قرار می دهد.