به گزارش هنرآنلاین، "قادر آشنا" در مراسم اختتامیه 24امین جشنواره تئاتر منطقه یک کشور با اشاره به روند اکران عمومی نمایشهای تئاتر در کشور اظهار کرد: در 5 ماه نخست سال‌جاری بیش از 6 هزار اجرای نمایش در کشور صورت گرفته است.

وی همچنین با تشریح فعالیتهای انجام شده برای حمایت از گروههای تئاتر بیان داشت: در این راستا طرح استقرار گروههای نمایشی را ابلاغ و به این گروهها در سه رده "الف"، "ب" و "ج" یا یکساله، دوساله و سه ساله مجوز داده ایم.

آشنا با بیان اینکه با دادن این مجوزها از اجراهای عمومی گروههای نمایشی حمایت می کنیم، افزود: به عنوان مثال از گروههای "الف" که سه سال مجوز دارند سالانه 15 تا 20 میلیون تومان حمایت می کنیم.

ثبت موقت 671 گروه نمایشی در کشور وی با بیان اینکه برای حمایت از گروههای نمایشی در هر استان محدودیتی در زمینه تعداد گروهها وجود ندارد، افزود: همچنین طرح احداث و تعمیر و مرمت سالنهای تئاتر شهر در استانها در دستور کار قرار گرفته و در این راستا به هر استان 100 میلیون تومان کمک شده است.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور همچنین از سطح بندی گروههای نمایشی خبر داد و بیان داشت: 671 گروه نمایشی طی سال گذشته به طور موقت ثبت شده است که با توجه به ارتقا سطح طبقه بندی گروهها امسال در این زمینه تغییراتی ایجاد خواهد شد.

آشنا همچنین به حمایت از گروههای نمایشی در شهرستانها اشاره کرد و بیان داشت: طی سال گذشته از 412 گروه حمایت ریالی شده و به طور کامل تسویه حساب کرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه میزان حمایتها بستگی به سطح گروه، تعداد بازیگران، دکور، متن، سوابق تجربی گروه و ... دارد، عنوان کرد: این حمایت ها در همه بخشهای تئاتر خیابانی، کودک و نوجوان، عروسکی و ... بوده است.

اکران آثار جشنواره تئاتر فجر در 10 استان مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور همچنین به روند اجرای برنامه های جشنواره بین المللی تئاتر فجر اشاره کرد و بیان داشت: فعالیتهای جشنواره فجر به خوبی جلو می رود به طوریکه ما هم اکنون از برنامه زمانبندی 1.5 ماه جلوتر هستیم.

آشنا با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای اکران آثار ارسالی به جشنواره تئاتر فجر در استان عنوان کرد: برنامه ریزی شده که همزمان با جشنواره بین المللی تئاتر فجر در 10 استان کشور همزمان اجرای عمومی صورت گیرد که این امر منوط به شرایطی است که باید در شورای سیاست گذاری به تصویب برسد.

وی تصریح کرد: در صورت تصویب این موضوع استان لرستان یکی از استانهایی است که مد نظر قرار خواهد گرفت. رایزنی با وزارت آموزش و پرورش برای تقویت تئاتر در مدارس مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور همچنین در مورد روند حمایت از تئاتر کودک و نوجوان نیز به مهر گفت: در حال حاضر خوشبختانه تئاتر کودک و نوجوان در کشور وضعیت خوبی دارد. آشنا ادامه داد: به عنوان نمونه جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان نشان داد که ایران جایگاه خوبی در این عرصه دارد به طوریکه کشورهای خارجی حاضر در جشنواره توانمندی هنرمندان کشورمان را ستودند.

وی همچنین با بیان اینکه برای تقویت تئاتر کودک و نوجوان در حال انجام رایزنی هایی با وزارت آموزش و پرورش هستیم، عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم در قالب تفاهم نامه هایی در سطح استانها با ادارات آموزش و پرورش تقویت و توجه به هنر تئاتر را از پایه ابتدایی آغاز کنیم.

انتهای پیام/38